Maláčová požádala o svolání vlády kvůli zdražování energií. Řešení vidí v dotacích pro dodavatele

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání vlády kvůli zdražení energií pro lidi, kteří přišli o stálého dodavatele. Podle ní musí řešení navrhnout ministerstvo průmyslu a rozhodnout musí kabinet. Babiš sdělil, že se vláda sejde, až bude dosaženo finální shody a vznikne program mimořádné pomoci.

Praha (Aktualizováno: 20:32 27. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD

Podle Maláčové je nutný koordinovaný postup. Požádala proto Babiše o svolání kabinetu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jako cestu vidí dotace pro dodavatele poslední instance, bezúročné půjčky od státní banky nebo energošeky pro domácnosti. Ministryně to ve středu řekla novinářům. Reagovala tak na prohlášení ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO), podle něhož by řešením mohla být dávka mimořádné okamžité pomoci.

To podle ministryně není možné.

„Dávka mimořádné okamžité pomoci je testovaná na příjem. Pravděpodobně klienty u dodavatelů poslední instance nezasáhne. Musíte doložit, že jste v hmotné nouzi, že nemáte žádné úspory a příjmy. Není to nástroj řešení situace,“ řekla Maláčová.

Současnou situaci, kdy stovkám tisíc domácností chodí faktury na zálohy až 25 000 měsíčně, NELZE řešit sociální dávkou‼️ Potřebujeme systémové řešení a jednání s 5 klíčovými DPI, aby zálohy okamžitě snížily‼️ Požádala jsem premiéra Babiše o svolání mimořádného jednání vlády.

17:57 – 27. 10. 2021

5 110

„Vláda připravuje komplexní podporu. Zapojuje se ministerstvo financí přes daň z přidané hodnoty, ministerstvo průmyslu a obchodu přes odpuštění plateb za obnovitelné zdroje energií a ministerstvo práce a sociálních věcí, které společně se zmíněnými resorty připravuje takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc pro domácnosti, které jsou ohroženy energetickou chudobou. Přesně v souladu s doporučením Evropské unie a dle dnešní dohody zástupců zmíněných ministerstev,“ oznámil Babiš.

„Jak bude finální shoda a program mimořádné pomoci hotov, sejde se vláda,“ doplnil.

Bohemia Energy a další

Nového dodavatele energií si musí hledat 900 tisíc zákazníků skupiny Bohemia Energy, která skončila. Ukončení činnosti oznámily i další firmy, týká se to to tisíců jejich odběratelů.

Bývalé klienty Bohemia Energy trápí vysoké zálohy na energie. Ministerstva a regulační úřad chystají pomoc

Číst článek

Na tuto dobu je přebírají jiné společnosti, tedy takzvaní dodavatelé poslední instance. Řada lidí má teď platit násobně vyšší zálohy než dosud. Podle Maláčové některým stoupla částka na 25 tisíc korun měsíčně.

Jako nejlepší řešení ministryně vidí vyplacení dotací dodavatelům poslední instance. Díky penězům od státu by snížili zálohy. Druhou možností je podle šéfky resortu práce návrh odborů na bezúročnou půjčku od státní banky. Třetí variantou by mohly být energošeky pro domácnosti.

Podle Maláčové je nutný koordinovaný postup. Požádala proto Babiše o svolání kabinetu. „Musí rozhodnout vláda jako celek na návrh ministerstva průmyslu. Dávka mimořádné okamžité pomoci řešením není,“ dodala ministryně.

‚Podporu potřebují domácnosti.‘

S dotací pro dodavatele nesouhlasí ministr Havlíček. „Půjčky dodavatelům poslední instance neřeší situaci odběratelů, je absurdní, aby stát úvěroval České energetické závody, podporu potřebuji domácnosti,“ řekl ministr.

Za dobré řešení považuje vyplacení okamžité mimořádné pomoci lidem ohroženým energetickou chudobou. Podle Havlíčka to představuje jasnou a rychlou pomoc.

Unijní země se shodly na společném postoji ke zdražování energií. Česko zprvu dohodu blokovalo

Číst článek

Na bydlení se vyplácejí dvě dávky. Příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. Podle Maláčové ho pobírá asi 150 tisíc domácností. Dosáhnou na něj ti, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu a v Praze 35 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi stanovenými normativními náklady a 0,3 či 0,35násobkem příjmu.

Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů. Doplatek je pro lidi v hmotné nouzi a má ho asi 35 tisíc domácností, upřesnila ministryně. Dávka má pak dorovnat výdaje na bydlení tak, aby žadatelům zbylo na živobytí.

Dávky na bydlení

Ministerstvo podle své šéfky chystá návrh změn zákonů, které se týkají dávek na bydlení. Od ledna vláda jako každý rok upraví také normativní náklady. Do nich se sice zdražování promítá, ale s velkým zpožděním. Nynější skokový růst cen se v nich tak neodrazí.

„Řešením není valorizace normativů. Jsou potřeba kompletní legislativní změny v dávkách na bydlení,“ uvedla ministryně. Podle ní by se dávka na bydlení měla upravit tak, aby se při mimořádných situacích dala využít. „To bez změny legislativy skutečně nejde,“ dodala Maláčová. Nová sněmovna se ještě neustavila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme