Malé Březno na Mostecku se chystá na výstavbu. Byty postaví obec, přemýšlí i o prodeji pozemků

Malé Březno na Mostecku patří v přepočtu na počet obyvatel mezi nejbohatší obce v Česku. Žije v něm přes 230 lidí a obecní rozpočet se pohybuje kolem 60 milionů korun, další téměř půl miliardy má obec na účtu. Vděčí za to jak těžbě uhlí na svém území, tak i ukládání peněz na termínované vklady. Teď chystají v Malém Březně stavbu bytových domů. Přilákat chtějí desítky nových obyvatel.

Malé Březno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba domu

Stavba domu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle nezávislého starosty Františka Štrébla se na něj obrací stále více lidí s žádostí o stavební parcelu nebo byt. Nejčastěji jde o lidi z Mostu, který je nedaleko. Obec se ale nemůže rozpínat do stran, protože jí okolní pozemky nepatří. Rozhodla se proto jít cestou bytových domů.

Bytový komplex postaví radnice sama. Horní Bečva v Beskydech nabízí 50 bytů, z prodeje zaplatí výstavbu

Číst článek

Původně mělo na místě zbouraného zchátralého statku vzniknout bydlení pro seniory, bytový dům a malá sportovní hala. Od té ale Malé Březno upustilo. V příštím roce se chystá jako první stavět bytový dům.

„Půjde o bytový dům, který má osm bytových jednotek 3+1 o velikosti zhruba 80 až 90 metrů čtverečních. V rámci první etapy by se udělaly veškeré inženýrské sítě jako příprava pro budoucí objekty, včetně parkoviště, kanalizace a tak dále,“ vysvětluje František Štrébl.

Parcely a byty

Za osm nových bytů obec zaplatí odhadem 40 milionů korun. V roce 2020 už přitom Malé Březno v jednom ze svých objektů vybudovalo další čtyři nové byty.

Další nemovitost pak obec vykoupila a teď na ni má hotový projekt, podle kterého by tam mělo vzniknout pět nových bytů a nebytový prostor, například k podnikání. Práce by tam měly začít už letos, Malé Březno za ně zaplatí bez daně zhruba 30 milionů korun.

Byty jsou nadhodnocené, nedávají smysl ani jako investice. Odnáší to mladí, tvrdí sociolog

Číst článek

Do konce roku by měla mít obec také schválený nový územní plán. Ten počítá jak se stavbou bytových domů, tak se zasíťováním parcel ke stavbám rodinných domů. První čtyři parcely jsou před kolaudací.

„Před úplnou kolaudací máme lokalitu pro čtyři rodinné domy – tam ještě není rozhodnuto, jestli je obec vybuduje, nechá si je v majetku a bude je pronajímat, nebo jestli ty parcely prodáme s tím, že si tam nový majitel vybuduje svůj rodinný dům,“ dodává Štrébl.

Na nárůst počtu obyvatel se Malé Březno připravuje už teď – třeba i tím, že rekonstruuje a navyšuje kapacitu čistírny odpadních vod. Hotovo by mělo být na počátku roku 2024.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme