Malé nemocnice se bojí, že nebudou mít na zvýšení platů lékařům

Novou úhradovou vyhlášku představí ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes odpoledne. Obecně by mělo být peněz stejně jako letos, nemocnice ale podle ministra dostanou o tři procenta víc. Měly by tak mít dost na růst platů lékařů nejméně o 6 a čtvrt procenta. Už předem se ale ozývají menší nemocnice, které se obávají, že některým z nich mohou nová pravidla způsobit existenční potíže a že na platy lékařů nezbude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Vedení resortu ale chce zdravotnická zařízení donutit, aby hospodařila efektivněji. Ministr doporučuje získat chybějící peníze seškrtáním počtu nemocničních lůžek a větším využitím levnějšího ambulantního ošetření.

I pokud by ale byla vyhláška na stejné finanční úrovni jako v minulém roce, říká místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala, je třeba počítat se zvyšující se inflací a rostoucím DPH. Kromě vnějších faktorů pak situaci nemocnic komplikují požadavky zdravotníků a dalšího personálu na vyšší platy:

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček se vyjadřují k chystané úhradové vyhlášce

„To už je v příkrém rozporu s tím, že by se se stejnými úhradami mohlo na všechny tyhle faktory dosáhnout. Čili ta úhrada musí být vyšší. A teď jde o to, o kolik vyšší, a jestli se s tím spokojí lékaři, sestry a ostatní personál a jestli bude pokrytá inflace, anebo jestli se tedy zhorší péče.“

Jestli tedy pojišťovny nepošlou peníze zvlášť vyhrazené na zvýšení lékařských platů, podle Fialy se nemá z čeho přidávat. Potvrzují to prý i výsledky analýz, které si Asociace nechala před nedávnem vypracovat.

Některé nemocnice si prý podle průzkumu sice rezervy vytvořit dokážou, celá řada menších nemocnic by se ale ocitla v situaci, kdy by musela odmítat pacienty a posílat je jinam.

Kdyby se chtělo, peníze by prý byly

„Někdy úhrada za ošetřovací den jde pod nulu, jindy jde nad nulu, čili osciluje to kolem nuly. Zatímco určitý segment nemocnic dostává 1500, 1800 korun nad jejich reálné náklady,“ upřesňuje Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček byl hostem také na Rádiu Česko

Podle něj je v systému peněz relativně dost, aby se vyšlo vstříc personálu, pokud by se ovšem chtělo.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ale odmítá, že by pojišťovny kumulovaly finance a nechtěly se o ně s nemocnicemi dělit. Přebytky se prý navíc stále zmenšují a v roce 2012 má být ještě hůř:

„Predikce, které byly na straně příjmové, o kterých se my jako plátci musíme také bavit, tak byly někde na 2,5 procentech, na tom byly postaveny zdravotně-pojistné plány všech pojišťoven, které se začaly vytvářet někdy v létě a byly schvalovány v průběhu října letošního roku. Tak my dneska víme, že ty příjmy budou někde plus mínus nula,“ vysvětluje.

ČTĚTE TAKÉ: Nová vyhláška se může dotknout pacientů. Ministerstvo to odmítá

„Každé navýšení, které je slibováno, produkuje určitý problém, který budeme mít nejpozději v druhé polovině příštího roku. Pokud se chce, pokud je tady ta vůle navýšit zdravotnickým zařízením o ty tři procenta, jak říkal pan ministr tak budeme muset jednat o tom, kde se ty peníze ušetří,“ uvažuje Gajdáček a dodává, že zdravotní pojišťovny hradí zdravotní péči a nikoliv provoz budov, nájem nebo platy lékařů.

Úhradová vyhláška by měla některé věci sjednotit

Podle něj je především nutné provést restrukturalizaci lůžkové péče. Navíc je prý na místě otázka, zda jsou malé nemocnice, které nedosahují výkonů, opravdu potřeba.

ČTĚTE TAKÉ: Nemocnice dostanou příští rok asi o tři miliardy víc než letos

„Zástupci nemocnic vůbec nepřipouštějí, že zdravotnických zařízení je v České republice zbytečně moc a že v tuto chvíli se bavíme o tom, že rozpočet to nemůže ufinancovat. Já vidím jenom neustále nataženou dlaň a bavíme se jenom, kolik na provoz nemocnic potřebujeme peněz, ale o efektivitě se vůbec nebavíme,“ říká Gajdáček.

Úhradová vyhláška by pak měla například docílit, aby stál konkrétní výkon stejně jak ve fakultních nemocnicích, tak v malých zdravotnických zařízeních, dodává.

Petr Pospíšil, Ondřej Černý, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme