Malé politické strany se shodly na volební spolupráci v Praze

Takzvanou Pražskou výzvu dnes podepsali zástupci šesti malých stran: Unie svobody-DEU, Strany zelených, Cesty změny, Evropských demokratů, ODA a Strany pro otevřenou společnost. Na základě společných programových tezí hodlají v příštím roce postavit společnou kandidátku pro volby do pražského zastupitelstva. Podobná dohoda těchto stran už existuje v Libereckém a Zlínském kraji. Její pražští signatáři doufají, že stejný krok učiní i v ostatních regionech a že se vedení jejich stran spojí i ve volbách parlamentních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

volební urna | Foto: www.romove.cz

Kdo na kandidátce v metropoli bude, to ještě představitelé partají nevědí. Podle Daniely Matějkové ze Strany zelených by to měli být i nezávislí kandidáti: "Jednou z takových osob je Táňa Fischerová, která je jako nezávislá už teď ve Sněmovně. Konkrétní osoby nemáme, ale určitě je budeme kontaktovat."

Takzvanou Pražskou výzvu podporují i poslankyně Táňa Fischerová a senátoři Karel Schwarzenberg, Jaromír Štětina, Martin Mejstřík a Edvard Outrata. Posledně jmenovaný je přesvědčen, že toto uskupení bude oponentem již existující pražské koalici ČSSD a ODS, která podle něj hrozí i na celostátní úrovni.

"Mám dojem, že vzniká situace, ve které velká koalice bude dost pravděpodobná po volbách. Ale uvědomme si, že je třeba mít čitelnou politickou sílu a ne takovou, která létá od pangejtu k pangejtu, jak vidíme na těch velkých," upozornil Outrata.

Cílem úzké spolupráce malých stran je volby vyhrát, ale také - jak podotýká Václav Procházka ze Strany pro otevřenou společnost - být silnou opozicí velkým stranám. "Úkolem bude spíše zabránit ústavním změnám, které by vedly k systému dvou stran a následně jedné strany."

Evropský demokrat Tomáš Homola věří, že spojením sil mohou volby v Praze vyhrát. "Když se podíváte na výsledky posledních komunálních voleb v roce 2002 v Praze, tak zjistíte, že tehdy kandidovaly ve dvou nebo třech volebních subjektech strany, které jsou tady dnes reprezentovány. Já se domnívám, že volební subjekt, který dnes startujeme, může být výrazně úspěšnější a náš cíl je v těch pražských volbách vyhrát," uvedl Homola.

Unionista Petr Bidlo doufá, že se strany dohodnou na spolupráci i pro parlamentní volby: "My doufáme nejenom v to, že Pražskou výzvu dotáhneme v Praze až do úspěšného konce, ale že bude následována i v ostatních krajích. Když se dohodneme v Praze, věřím, že se to dohodne i na celorepublikové úrovni."

Lucie Weissová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme