Pro uprchlíky vznikne v pražských Malešicích nové stanové městečko. Bude mít kapacitu 150 lůžek

V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Shodli se na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Na tiskové konferenci to řekl Rakušan. Městečko v Malešicích bude mít kapacitu 150 lidí. Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stanové městečko pro, převážně romské, uprchlíky v Praze Troji

stanové městečko pro, převážně romské, uprchlíky v Praze Troji | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V Malešicích bude vybudováno další stanové městečko a to stanové městečko bude určeno právě pro případ humanitární nouze. To znamená pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice ani na žádnou dávku, ale jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností zdržovali na hlavním nádraží, před hlavním nádražím, a my jim tady zajistíme to základní, co potřebují,“ uvedl Rakušan.

Uprchlíci do krajů? Důležité je ubytování, práce a péče o děti, vyjmenovává zmocněnkyně pro lidská práva

Číst článek

Právě na konci května skončí dobrovolnická pomoc ukrajinským uprchlíkům na hlavním nádraží.

S uprchlíky v městečku v Malešicích podle něj bude pracovat romská nezisková organizace, která jim vysvětlí perspektivu toho, kdyby v Česku zůstali, a bude je informovat o tom, že se mohou bezplatně vlakem dostat do Maďarska.

První stanové městečko vzniklo v polovině května v Troji. I to slouží zpravidla pro uprchlíky z pražského hlavního nádraží, tedy zejména romské rodiny.

Běženci v něm mají pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Hned první víkend se prakticky zaplnilo, když v něm nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků. Kapacita městečka je 150 lůžek.

Letáky i v maďarštině

Na pražském hlavním nádraží v úterý také vznikne informační stánek. Uprchlíky bude informovat o možnostech a podmínkách pobytu v České republice, řekl Rakušan.

Ministerstvo vnitra podle něj nechalo vytisknout leták nejen v ukrajinštině, ale i v maďarštině, ve kterém jsou informace o tom, že pokud mají uprchlíci maďarský pas, nemají už nárok na dočasnou ochranu v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme