10 tisíc za uniklé osobní údaje. Zákazník Mall.cz se u soudu domohl odškodného

Únik dat internetové společnosti Mall.cz projednával Městský soud v Praze, který uznal žalobu na náhradu nemajetkové újmy jednomu z postižených uživatelů. Dle informací serveru Lupa.cz musí internetová společnost zaplatit odškodné ve výši 10 tisíc korun a náhrady výdajů na soudní řízení. Jedná se v tuzemsku o unikátní rozhodnutí v případu úniku osobních údajů. Rozsudek je pravomocný a společnost se nyní již nemůže odvolat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Městský soud v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle informací Lupa.cz odvolací soud přiznal žalobci náhradu na základě narušení tzv. práva na informační sebeurčení. Podle rozsudku Mall.cz nepřístupně zasáhl do soukromí žalobce, přestože některé z uniklých osobních údajů již dříve sám na internetu zveřejnil.  

Mall dostal pokutu 1,5 milionu korun. Nezabezpečil osobní údaje více než 700 tisíc zákazníků

Číst článek

Právo na informační sebeurčení dává člověku právo rozhodovat o tom, komu, v jaké podobě a kombinaci své osobní údaje poskytne. Dle mluvčí Mall.cz Veroniky Polákové bude internetová společnost verdikt soudu respektovat a odškodné zaplatí v plné výši.

Jména, hesla, telefony

Případ začal loni, kdy Úřad pro ochranu osobních údajů uložil společnosti Internet Mall pokutu 1,5 milionu korun za to, že nezabezpečila osobní údaje více než 735 tisíc svých zákazníků. Odcizené údaje zákazníků internetového obchodu Mall.cz hackeři v roce 2017 zveřejnili na webu, firma pak část hesel vymazala, aby zabránila jejich zneužití, jak jsme dříve informovali

Přesný způsob úniku informací dodnes není znám, mluvčí Mall.cz pro server Lupa.cz uvedla, že je to součástí řešení věci vedené u správního soudu, kde se společnost brání pokutě uložené Úřadem pro ochranu osobních údajů. 

Uniklá data o nejméně 735 956 zákaznících se 27. července 2017 objevila na serveru Uložto.cz. Zpřístupněná byla do 25. srpna. Jména, příjmení, e-mailové adresy, hesla uživatelských účtů, případně telefonní čísla svých zákazníků Internet Mall nezabezpečil podle úřadu před neoprávněným přístupem v období minimálně od 31. prosince 2014 do srpna 2017.

nkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme