Nejvyšší soud se musí znovu zabývat sporem o parcely na Bruntálsku. Maltézští rytíři uspěli se stížností

Ústavní soud nařídil Nejvyššímu soudu, aby se znovu zabýval dovoláním maltézského řádu ve sporu o několik parcel na Bruntálsku. Nejvyšší soud v minulosti opakovaně rozhodl v neprospěch Českého velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů. Podstatou sporu je to, zda pozemky přešly na stát účinně podle Benešových dekretů, anebo až po nástupu komunistické totality. Je to klíčové pro jejich případné vydání v rámci církevních restitucí.

Brno (Aktualizováno: 9:49 4. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erb řádu Maltézských rytířů na fasádě kostela San Giovannino dei Cavalieri ve Florencii

Erb řádu Maltézských rytířů na fasádě kostela San Giovannino dei Cavalieri ve Florencii | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Sailko

Podle Ústavního soudu trvají pochybnosti o účinnosti konfiskace podle dekretů, a zejména pochybnosti o tom, zda stát parcely ještě před únorem 1948 převzal a choval se jako jejich vlastník.

Řád Maltézských rytířů má znovu šanci získat pozemky na Bruntálsku. @Ústavní soud dnes totiž nařídil, aby se @Nejvyšší soud znovu kauzou zabýval. Pozemky teď vlastní soukromý majitel. NS původně nárok řádu zamítl s tím, že o pozemky přišli ještě před nástupem totality.

09:11 – 04. 01. 2022

3 20

„Nic takového v daném případě nebylo prokázáno, a proto Ústavní soud stížnosti vyhověl,“ řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. Právní zástupci řádu s novináři nehovořili.

Donášel gestapu i poslal Goebbelsovi dar. Převor maltézských rytířů v Praze skončil po válce na šibenici

Číst článek

Podle dostupných informací se soudní spor týká dvou parcel trvalého travního porostu a jedné parcely orné půdy, ve veřejné podobě nálezu nejsou parcelní čísla uvedena. Pozemky v mezičase získal od státu soukromý vlastník.

Okresní soud v Bruntálu na podnět maltézského řádu určil, že vlastníkem je Česká republika, čímž dal rytířům prostor k uplatnění restitučního nároku na jejich historický majetek.

Krajský soud v Ostravě rozhodnutí potvrdil, avšak poté zasáhl Nejvyšší soud. Opakovaně konstatoval, že řád o pozemky přišel před únorem 1948 na základě poválečných Benešových dekretů, a nikoliv až po komunistickém převzetí moci, a řád proto nárok na vydání nemá a pozemky mohou zůstat soukromníkovi.

Praha neuspěla. Ústavní soud odmítl její stížnost na vydání pozemků řádu maltézských rytířů

Číst článek

V ústavní stížnosti maltézští rytíři tvrdili, že konfiskace podle dekretů prezidenta republiky se neodehrála účinně a že pozemky přešly na stát fakticky až později podle zákona o revizi první pozemkové reformy.

Podle ústavních soudců skutečně pochybnosti o konfiskaci trvají, konfiskační vyhlášky vydal „nepříslušný správní orgán“, jedna byla dokonce jako nezákonná zrušena. Zároveň se neprokázalo, že by stát pozemky před únorem 1948 převzal. Nejvyšší soud bude rozhodovat znovu, je při tom vázaný právním názorem Ústavního soudu.

Maltézští rytíři patří mezi nejstarší katolické řády. Tradičně se soustředili na provoz nemocnic. Nyní se věnují také pomoci seniorům, zdravotně znevýhodněným a lidem v nouzi. Historicky vlastnili v Čechách, na Moravě a ve Slezsku řadu pozemků, statků nebo celých vesnic i měst. V současné době se řád podle svého webu v Česku stará o 600 hektarů lesů ve Slezsku a v jihozápadních Čechách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme