Malý Matěj zůstal po operaci mandlí v kómatu. Nemocnice po sedmi letech rodiče odškodnila

Malý Matěj zůstal před sedmi lety po operaci mandlí kvůli poškození mozku v bdělém kómatu. Jeho rodiče se nyní s Fakultní nemocnicí Brno dohodli na odškodnění. Podrobnosti smlouvy nebo výši částky ani jedna ze stran sporu nezveřejnila kvůli závazku mlčenlivosti.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetiletý Matěj zůstal před sedmi lety po operaci mandlí kvůli poškození mozku v bdělém kómatu

Desetiletý Matěj zůstal před sedmi lety po operaci mandlí kvůli poškození mozku v bdělém kómatu | Foto: archiv rodiny Kociánových

Městský soud v Brně loni nařídil nemocnici, aby rodině zaplatila 10,5 milionu korun. Obě strany se odvolaly a na projednání u krajského soudu se čekalo.

Rodiče se s nemocnicí ale nyní dohodli mimosoudně. „Po více jak sedmi letech našich bezesných nocí a náročných dní péče o Matýska došlo mezi námi, nemocnicí a jejich pojišťovnou ke kompromisní mimosoudní dohodě a finančnímu vyrovnání. Obsah dohody je vázán mlčenlivostí, a tak nemůžeme sdělovat další podrobnosti," uvedli rodiče chlapce v tiskové zprávě.

„Matěje máme teď po nějakou dobu zajištěného. Oslavy se ale nekonají, protože pro něj je to pořád prohra. Nicméně věříme, že mu podmínky té dohody dovolí zajistit důstojný život," řekl Českému rozhlasu Matějův otec Vítek Kocián.

Rodiče rovněž uvedli, že stále mají víru v pokrok v medicíně a v zázrak. „Do té doby chceme Matýskovi zajistit důstojný život a věříme, že podmínky uzavřené dohody mu to po nějakou dobu umožní," napsali rodiče, kteří poděkovali všem za pomoc i příspěvky na péči o chlapce.

Dohodu potvrdil Českému rozhlasu bez dalších podrobností i mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Po operaci mandlí zůstal v kómatu

Případ se stal v roce 2010, kdy tehdy tříletý Matěj podstoupil operaci mandlí. Poté však u něj nastaly pooperační komplikace, které vyústily ve vážné poškození mozku.

Podle rodičů chlapce za to mohly chyby v pooperační péči. Chlapec je od té doby ve vegetativním stavu. Nyní je v domácí péči, rodiče na ni měsíčně doplácejí podle svého právního zástupce Lukáše Prudila přes 50 tisíc korun.

Soud se vlekl od roku 2013. Rodiče žádali odškodné 20 milionů korun. Nemocnice od začátku vinu popírala. Její právní zástupkyně Hana Krejčí sice vyjádřila lítost nemocnice nad tím, co se stalo, ale uvedla, že pracovníci jsou přesvědčení, že se žádné pochybení nestalo.

Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme