Mamba potřebuje klid, pasti policie zkontroluje až o víkendu. Uštknutá žena zůstává ve vážném stavu

Mambu zelenou se zatím nepodařilo najít, policie spolu se specialisty na odchyt hadů ji od úterního večera hledá v pražských Hlubočepích v domě v ulici V Bokách I. Na hada nalíčili nástrahy. Aby se had chytil, potřebuje klid, proto budou pasti kontrolovány až o víkendu, řekl v pátek policejní mluvčí Jan Rybanský.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrtelně jedovatá mamba zelená | Zdroj: Policie ČR

Stav třicetileté ženy, která je zřejmě majitelkou mamby a kterou mimo jiné had uštkl, je stále vážný a zůstává v umělém spánku.

Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filipa Brože antisérum zabralo, ale pacientka má jiné významné zdravotní komplikace, dodal.

Specialista na plazy: Mamba zelená může v domě přežít týdny. Dokud se nenajde, nemůžeme být v klidu

Číst článek

„Bylo vymyšleno specialistou na odchyt hadů, že had by potřeboval klid, aby se do nástrah chytil, takže dnes se tam nic dít nebude,“ uvedl policejní mluvčí Rybanský.

Podle odborníků není pravděpodobné, že by mamba s ohledem na nízké venkovní teploty unikla ven z domu. Předpokládají, že je stále v domě. Má ráda teplo a světlo, proto policisté nastražili tepelné pasti a doufají v to, že se had chytí. Zároveň si ale z 90 procent myslí, že had už nežije. Médiím to ve čtvrtek řekl herpetolog Tomáš Bublík.

„Pokud se tam nějaký had skrývá, tak bude pravděpodobně po smrti nebo ve velmi vážném stavu,“ řekl. Hada hledali v místech, která jsou extrémně chladná, například ve sklepě.

Podle Bublíka se mamba v těchto podmínkách stočí a čeká na oteplení, které se ale nedostaví, dodal. Prohledány byly i sádrokartonové podhledy, jestli neleží někde ve stropu.

Nevyhovující podmínky

Herpetolog také upozornil na to, že v bytě nebylo žádné chovatelské vybavení potřebné pro chov tohoto plaza. „Našli jsme jen přepravky nebo nějakou klec, had měl naprosto nevyhovující podmínky,“ uvedl.

Žádný chov mamby zelené v Praze jsme nepovolili, zní z veterinární správy. Hrozí za něj pokuta až 50 tisíc

Číst článek

Policie nabádá k obezřetnosti, informace o výskytu plaza mají lidé volat na linku 158.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme