Žena uštknutá mambou zůstává v umělém spánku. V domě nebylo žádné terárium

Třicetiletá pacientka uštknutá v pražských Hlubočepích mambou zelenou je stále v umělém spánku. Rozhodnou následující dny, řekl Radiožurnálu mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Brož. Hada, jehož majitelkou je zřejmě uštknutá žena, se zatím nepodařilo odchytit. Mamba pravděpodobně zůstala v domě a podle experta na plazy už je mrtvá.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:58 4. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrtelně jedovatá mamba zelená | Zdroj: Profimedia

„Pacientka dál zůstává v umělém spánku, její stav je dál vážný a rozhodnou následující dny,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Brož.

Žádný chov mamby zelené v Praze jsme nepovolili, zní z veterinární správy. Hrozí za něj pokuta až 50 tisíc

Číst článek

Mambu zelenou budou pražští policisté dál hledat v domě v pražských Hlubočepích, ze kterého evakuovali celkem pět lidí.

„Do této doby je objekt stále opuštěn,“ upřesnil policejní mluvčí Jan Rybanský.

Policisté se specialisty na odchyt hadů rozmístili nástrahy, mamba se do nich ale nechytila. V pátrání tak budou pokračovat.

Podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoologické zahrady je velmi nepravděpodobné, že had by s ohledem na nízké venkovní teploty opustil zdi bytu, případně domu.

Herpetolog Tomáš Bublík se domnívá, že mamba už je dávno mrtvá. „Žádné důkazy o tom, že by byla živá, že by se tam pohybovala, nenašel. Nenašel jsem žádný trus, žádné slečky, žádné další stopy,“ popsal Radiožurnálu Bublík.

Prostory, které spolu s policií prohledávají, jsou totiž studené sklepní místnosti. Tropický had tak nemá podle něj šanci v takových podmínkách přežít.

Specialista na plazy: Mamba zelená může v domě přežít týdny. Dokud se nenajde, nemůžeme být v klidu

Číst článek

„Když má takovouto chladnou teplotu, jako je v tom bytě, tak by se stočila na pro ni příznivém místě, kde je chráněná a nikdo ji neuvidí a čekala by na oteplení, které ale nepřijde,“ upřesnil herpetolog Tomáš Bublík.

„Určitě se ale nebude aktivovat, protože jí nefunguje metabolismus, když je takhle vychlazená. Domnívám se podle fotografie, že je to dospělá samice, která může mít 180 nebo 190 centimetrů. Je to hádek, který je tlustší než váš palec,“ dodal.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují. Ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. V domě se ale podle Bublíka nenacházelo žádné terárium, na místě byly pouze přepravky.

Podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoologické zahrady je velmi nepravděpodobné, že had by s ohledem na nízké venkovní teploty opustil zdi bytu, případně domu.

Přesto bezpečnostní opatření udělala i mateřská škola, která je nedaleko. „Na našich stránkách jsme vydali prohlášení, že mamba zelená se v okolí naší školky může vyskytnout, a proto nebudeme s dětmi chodit ven,“ popsala ředitelka Iva Kováčová.

Mamba zelená, vysoce jedovatý had

Smrtelně jedovatá mamba zelená unikla v pražských Hlubočepích v ulici V Bokách I v úterý večer. Jde o rychlého, hbitého a vysoce jedovatého stromového hada, který běžně žije v západní Africe.

Přirozenou potravou mamby jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

Sabina Vosecká, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme