Nedovedu si vysvětlit, jak se tam dostala, říká muž, který odchytil mambu v zahrádkářské kolonii

Jedovatou mambu zelenou z pražských Hlubočep se již podařilo odchytit. Lidé ji našli v pátek podvečer v zahrádkářské kolonii ve zmíněné městské části. Hada chytil zaměstnanec Zoo Praha Jan Masopust, který poskytl rozhovor Radiožurnálu.

Praha (Aktualizováno: 10:35 6. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrtelně jedovatá mamba zelená | Zdroj: Profimedia

Můžete potvrdit, že je to opravdu mamba zelená, která v úterý utekla z domu v Hlubočepích?
Jistě, je to ona.

Jak jste hada odchytili?
Velice jednoduše, není na tom nic moc zvláštního. Seděla za plotem na stromě ve výšce metr devadesát, tak jsem si ji pomocí smetáku strhnul k sobě, abych ji měl na volném prostoru. Po bezince, která byla pod stromem, slezla na zem a tam už jsem ji přimáčkl. Potom už přišel kolega herpetolog s plastovou bedýnkou, který mambu odvezl. Během dvou minut byla akce ukončena.

Policie uváděla, že mamba urazila pětisetmetrovou vzdálenost, i když odborníci zmiňovali, že kvůli zimě zůstane spíše v domě. Jak je to podle vás možné?
Nedovedu si to vysvětlit. V úterý jsem v tom domě byl od pěti až do půlnoci, všechno jsem vyklízel a protřepával a mamba nikde nebyla.

Je možné, že proklouzla ven, když záchranáři vynášeli ven uštknutou ženu. Po levé straně domku bylo pootevřené malé okénko ve velké výšce, ale tyhle zvířata, i když jen cítí odněkud průvan, tak do toho místa nelezou. Nedovedu si tedy vysvětlit, jak se ocitla venku.

Mamba zelená v koruně stromu | Zdroj: Policie ČR

Policie také oznámila, že mambě dá den klidu, aby se chytila do nástrah. Proč se rozhodli vyčkávat?
Tady nemáte nikdy jistotu, protože ten had někam zaleze a vyleze, když má žízeň a hledá vodu, nebo hledá tepelný zdroj. Může to trvat týden, měsíc nebo půl roku. Jako je náhoda, že se objevila venku, tak by byla náhoda, že by druhý den vylezla a šla za vodou.

Co teď s mambou bude?
Nemám tušení. Pán, co přišel, ji hodil do pixle a odvezl s tím, že má povolení k chovu jedovatých hadů. Nemám představu, co s ní bude dál.  

Anna Horáčková, pst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme