Máme čtyři kandidáty na ministra pro vědu, oznámil Válek. Zmínil poslance Havla i exrektora Tuleju

Na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) čtyři kandidáty, tři muže a ženu. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Válek

Vlastimil Válek | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejčastěji se jako o nástupci Langšádlové hovoří o poslanci TOP 09 Matějovi Ondřejovi Havlovi, který vedl gymnázium v Hradci Králové. Dalším kandidátem je ekonom a bývalý rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja, potvrdil Válek.

Rezignace Langšádlové je škoda. Prioritou je dotáhnout to, co začala, věří místopředseda rady vlády

Číst článek

Strana podle něj po rezignaci Heleny Langšádlové zvažovala i zrušení tohoto ministerstva, nakonec se ho ale rozhodla spíš posílit.

Podle dřívějšího vyjádření Langšádlové vadilo TOP 09 to, že neumí svou práci prodat a je málo vidět. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dávala ministryně více úsilí do obsahové části práce než do prezentace navenek.

Práci Langšádlové ocenil premiér Petr Fiala (ODS), spolupráci s Langšádlovou na prioritách, které jsou jim blízké, ocenili také vicepremiéři a předsedové Pirátů Ivan Bartoš a lidovců Marian Jurečka. Podle zástupců vědecké komunity se Langšádlová věnovala své agendě dobře.

Šéfka TOP 09 má favorita

Definitivní výběr podle Válka strana oznámí příští týden po jednání předsednictva. Počítá se podle něj ale s tím, že Langšádlová, kterou vysoce hodnotili zástupci vědeckých institucí, bude svému nástupci pomáhat a dotáhnout rozdělané věci.

Ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová končí. ‚Neměla jsem lajky,‘ vysvětluje svůj odchod

Číst článek

„Jeho úkol je daleko více vysvětlovat veřejnosti ty věci, které se na resortu odehrály, tak aby si získávaly u veřejnosti podporu,“ řekl Válek k nástupci či nástupkyni Langšádlové.

Pekarová Adamová v neděli v diskusním pořadu TV Nova Za pět minut dvanáct řekla, že už má jasného favorita. Jeho jméno ale neuvedla. O poslanci Havlovi, o kterém se spekuluje, řekla, že by tuto pozici důstojně zastával. Dodala ale, že v hledáčku jsou i další jména.

„Máme hned několik osobností, které by mohly tuto pozici zastávat,“ řekla.

„Nastupovala s poměrně negativní pověstí, že není odborník, ale to ji podle mě zahubilo,“ řekl k rezignaci Langšádlové v České televizi bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula.

Před odvoláním ministryně by se nejdříve ptal zástupců vědeckých subjektů. Sám by na pozici preferoval někoho, kdo zkušenost s vědou má. Podle opozičního hnutí ANO je toto ministerstvo zbytečné, zrušilo by ho, řekla v ČT senátorka Věra Procházková (ANO).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme