Máme třetí adventní neděli

Dnešní neděle je už třetí adventní. To znamená, že Vánoce se blíží, přichází čas více či méně zběsilých nákupů, pečení, vaření, zdobení stromků, balení dárků a nervozity, která se zázračně zklidní v magické atmosféře Štědrého večera. Slovo "advent" ale naznačuje, že někde za tím vším bychom si měli najít čas na hlubší zamyšlení. Pochází z latinského "adventus" a znamená "příchod". Odkud se tato tradice vzala?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adventní věnec na oltáři | Foto: Jana Šustová

Advent je podle křesťanů dobou čekání na příchod Spasitele, Ježíše Krista. Jeho narození se slaví o Vánocích. Advent je období, které vánočním událostem předchází. Pro mnohé církve je také začátkem nového církevního roku.

"Advent obyčejně trvá 4 adventní neděle. To vždycky neznamená, že je to celý měsíc, ale ty čtyři neděle tam jsou."

Popisuje převor kláštera pražských dominikánů Romuald Rob. Datum první neděle adventní je pohyblivé, letos byla 30. listopadu. (A malé vysvětlení: Je to proto, že poslední adventní neděle - čtvrtá - vždy připadá na neděli před 25. prosincem). Adventní čas je znát také v průběhu bohoslužeb.

"Můžeme lidově říci, že liturgie je očesanější, aby se člověk mohl lépe soustředit a lépe vnímal celou košatost Vánoc. Zpěvu ubývá, ale zároveň přibývá rorátních zpěvů, které se týkají hlavně ranních mší svatých. Ty se slaví ještě za tmy. Připomínají všechny starozákonní předpovědi těch vánočních událostí, na které se během adventu chystáme."

Nejznámějším symbolem tohoto času je adventní věnec. Poprvé spatřil světlo světa před 150 lety. I když tehdy v poněkud "zvětšené formě". Tvořil ho dřevěný kruh s 23 svícemi. Podobu z dnes tradičních jedlových větviček dostal v roce 1851. A tak, jak jej známe my dnes, tedy se 4 svícemi, se poprvé objevuje v kostele v Cáchách.

Čtyři svíce odkazují na čtyři adventní neděle. Proč právě tolik vysvětluje synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

"Čtyři neděle proto, že v té naší tradici jako když (Kristus) přichází v různé podobě. To je jednak vjezd do Jeruzaléma, příchod v podobě vstupu do života člověka, kdy ho volá k víře a následování, potom samozřejmě příchod v podobě vysvobození a příchod v podobě toho, kdo člověka jakoby přijímá k sobě. Když už dochází k tomu hodnocení lidského života. Takže tohle se promítá do čtyř adventních nedělí."

Kromě adventních věnců, kalendářů a dalších symbolů, se ale v adventním čase děje "něco víc", jak říká Joel Ruml.

"Tohle období nějakým způsobem člověka nenechává v klidu. Třeba i adventní koncerty jsou něčím takovým. Něco se vůči člověku děje. A kupodivu i v České republice, která je zvána sekulární, se tenhle ten pohyb od člověka dál odvíjí."

Advent, který letos začal 30. listopadu, končí o půlnoci na Štědrý den. A pak začínají Vánoce.

Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme