Máme tři kandidáty na ministra financí, tvrdí Babiš. Trvejte na Schillerové, radí poslanci ANO

Hnutí ANO má podle svého šéfa Andreje Babiše další kvalitní kandidáty na ministra financí. Na tiskové konferenci řekl, že hnutí může nyní nabídnout tři kandidáty. Jejich jména odmítl sdělit. Poslanecký klub ANO ale doporučil vedení hnutí, aby trvalo na náměstkyni Aleně Schillerové. Podle poslanců by nemělo navrhovat dalšího kandidáta, řekl předseda klubu a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

„Máme další kvalitní kandidáty, ale mám pocit, že pan premiér tuto krizi řešit nechce. Mám pocit, že jsem zástěrka pro spor mezi panem prezidentem a panem premiérem. Pokud tedy pan premiér tvrdí, že platí koaliční smlouva, tak doufám, že nám toho kandidáta schválí. A až se vrátí pan prezident, tak ta vláda bude pokračovat dál, nastoupí sem nový ministr. Kandidáty máme," uvedl Babiš.

Sobotka odmítl Schillerovou jako ministryni financí. Byla by prodlouženou rukou Babiše, říká premiér

Číst článek

Dodal, že má zájem vyřešit krizi, že ve vládě již být nechce a zároveň také nechce být důvodem sporu mezi prezidentem a premiérem.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že čeká návrh nového ministra financí od hnutí ANO v nejbližších hodinách a dnech. „Pokud se dohodnu s hnutím ANO, pak postoupím prezidentovi návrh na jmenování nového ministra, tuhle variantu bych upřednostnil. Samozřejmě, pokud by se to jednání protahovalo a nebyli bychom se schopni dohodnout, pak je zde také varianta předložit prezidentovi návrh na pověření někoho z členů vlády, který by měl dočasně na starosti vedení ministerstva financí. Ale není to varianta, kterou bych upřednostňoval," popsal další možnosti postupu.

Nepřijal ani Schillerovou, ani Brabce

Faltýnek kritizoval premiéra za to, že odmítl návrh Schillerové na ministryni, přestože s ní předtím nejednal mezi čtyřma očima. Vadilo mu také, že premiér nepřijal ani návrh na to, aby vedení ministerstva financí převzal dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslanci ANO jsou podle Faltýnka přesvědčeni, že Sobotka se snaží prodlužovat vládní krizi a drží zemi v nestabilitě.

Doporučením poslaneckého klubu se večer bude zabývat vedení ANO. Faltýnek zdůraznil, že vedení hnutí se návrhem poslanců řídit nemusí. Sám také nevyloučil možnou podporu pro hledání třetího kandidáta.

„Půjdu na předsednictvo s názorem třikrát a dost. Pokud nebude akceptován (další návrh), měli bychom přistoupit k dalším krokům," řekl Faltýnek.

Babiš odmítá kritiku finanční správy

Babiš také důrazně odmítl kritiku finanční správy za její činnost. „Za období mého působení jsme udělali více práce než všichni naši předchůdci od revoluce. A nejsem namyšlený, fakta to potvrzují. Kritika finanční správy je nepřijatelná, a to bez ohledu na to, zda jsem ve funkci, nebo ne," uvedl Babiš.

Finanční správa se v poslední době stala terčem kritiky kvůli prošetřování korunových dluhopisů nebo využívaní zajišťovacích příkazů, které podle kritiků likvidují i poctivé podnikatele. Proti znevažování práce berních úředníků se ohradily v otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) i odbory finanční správy. Sobotku žádají, aby vláda přestala zpochybňovat nezávislost finanční správy vůči politickým tlakům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme