Maminka mi zpívala české ukolébavky, vzpomínal nový velvyslanec USA v Praze

Spojené státy mají ode dneška po dvou letech v Praze zase svého velvyslance. Jmenuje se Norman Eisen. Pochází z nejbližšího okolí prezidenta Baracka Obamy a má rodinné vazby na bývalé Československo. Jeho nominace se ale nezamlouvala jednomu americkému senátorovi a tak musel šéf Bílého domu Kongres obejít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový americký velvyslanec Norman Eisen

Nový americký velvyslanec Norman Eisen | Foto: Filip Jandourek

Kvůli jeho reakcím na dotazy stran případného neetického jednání členů Obamovy administrativy, se mu říká ‚Pan Ne.‘ Během prvního pražského setkání ale Norman Eisen, ex-poradce Bílého domu pro etiku a státní správu, působil stoprocentně jako ‚Pan Ano‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Normanen Eisenem se setkal zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

Energický, milý, zdvořilý. Takový je první dojem z absolventa práv na Harvardu, který se už dlouhá léta přátelí s Barackem Obamou. Že je Norman Eisen skutečně ‚Pan Někdo‘, potvrzovala i nezvyklá kontrola novinářů na výbušniny při příchodu na rozhovor nebo povinnost zkušebně zapnout záznamovou techniku.

Eisenova maminka, která přežila osvětimské peklo, pocházela ze slovenských Sobranců. Je tak docela dobře možné, že první slovíčko malého Normana, bylo v češtině nebo ve slovenštině.

„Maminka uměla jak česky, tak i slovensky. Ano, skutečně mi zpívala české ukolébavky. Slyšel jsem, jak je zpívala i mojí dceři. Maminka navíc tvrdí, že jsem jí ty ukolébavky přeříkával, takže ano, moje první slůvka mohla být česká.“ „Jsem moc rád, že jsem v této krásné zemi,“ doplnil Eisen česky.

Lobbování za Westinghouse

Českým politikům ale Norman Eisen asi ukolébavky zpívat nebude. Bude tvrdě pracovat pro svou vlast. A to obnáší taky intenzivní lobbování za americké společnosti. Jako třeba za firmu Westinghouse, která pošilhává po zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Velvyslanec Eisen si myslí, že je silným adeptem na vítězství v tendru.

"Nabídka Westinghousu je velice silná. My ji budeme veřejně podporovat. Víme, že výběrové řízení bude otevřené a férové. Věříme, že pokud se bude rozhodovat podle skutečných výhod, je nabídka Westinghousu hodně, hodně silná. Já sám budu velmi aktivní při prosazování této nabídky, ale budu respektovat, že konečné rozhodnutí je na české straně."

Přítel Baracka Obamy, někdejší poradce současné americké administrativy a člověk se silnou vazbou ne středoevropský region. Vizitka Normana Eisena pro jeho první diplomatickou misi by sotva mohla být lepší. Jenže proti jeho jmenování se postavil senátor Chuck Grassley z Iowy a Barack Obama musel sáhnout po mimořádném kroku. Jmenoval Eisena bez souhlasu Senátu. To by v praxi znamenalo, že Eisen v Praze zůstane jen 12 měsíců.

Nové navržení do Senátu

"Jsem rád, že mohu oznámit, že tento týden mě prezident Senátu znovu navrhl. Myslím si, že rozhodnutí Baracka Obamy jmenovat velvyslance v České republice odráží jeho silnou víru v důležitost přátelství našich národů. To je taky, proč se on sám už dvakrát objevil v Praze. A je tu taky ta skutečnost, že si za velvyslance vybral svého přítele a blízkého poradce z Bílého domu. To ukazuje, jak důležité naše vzájemné vztahy jsou," řekl Eisen.

Norman Eisen je specialista na politickou etiku a tak by z českého prostředí mohl být mírně řečeno překvapený, jak v Ranním Interview Radiožurnálu potvrdil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „No, to bude čumět,“ poznamenal Schwarzenberg.

Norman Eisen ale na schodech Amerického centra, kdy už spěchal právě za šéfem české diplomacie, zdvořile utrousil, že české politiky v téhle věci rozhodně nehodlá poučovat. „Je to oboustranný proces, i my se máme od vás co učit,“ dodal zdvořile nastupující diplomat.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme