Ve videu radila nechodit na mamograf, podle státního zástupce ale poplašnou zprávu nešířila

Miloslava Matoušová, která v lednu doporučovala ženám, aby nechodily na mamograf, nešířila poplašnou zprávu. Záznam podle obvodního státního zástupce Tomáše Svobody nemůže v lidech vyvolat „vážné znepokojení“. Na ženu, která se označuje jako redaktorka Akademie celostního zdraví, podalo trestní oznámení ministerstvo zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protagonistka videa Milada Matoušová | Zdroj: facebook Akademie celostního zdraví

„Nejpodstatnější je to, že v případě paní Matoušové vyjádření jejího subjektivního názoru jakožto neodborníka – osobně bych řekl spíše diletanta – není způsobilé vyvolat u obyvatelstva České republiky nebezpečí vážného znepokojení, vysvětlil pro server iROZHLAS.cz rozhodnutí obvodní státní zástupce Tomáš Svoboda.

‚Mamograf prevence není.‘ Ministerstvo podalo trestní oznámení kvůli poplašnému videu o rakovině prsu

Číst článek

„A ani samotné její sdělení nelze považovat za poplašnou zprávu, neboť jde pouze o vyjádření její osobní preference nevědeckého přístupu k vlastnímu zdraví,“ dodal.

Matoušová ve videu vysvětlovala, proč jsou preventivní vyšetření na mamografu zbytečná. „Co kdybych vám řekla, že neexistují žádné důkazy, že mamograf může někomu zachránit život? Výzkumy dokazují, že není žádný rozdíl v přežití rakoviny prsu, pokud se žena vyšetřuje sama a nechodí na mamograf, anebo chodí,“ říká ve videu.

Redakci v lednu po telefonu řekla, že informace čerpá z „alternativních zdrojů“. Konkrétněji se ale odmítla vyjádřit.

Odborníci přesto obsah videa považují za „nemorální“. „Nebezpečnost jejího sdělení tkví v tom, že říká ženám, aby přicházely pozdě ve stadiu hmatného nálezu, a dokonce aby odmítaly léčbu. S plným vědomím říkám, že je to protispolečenské nemorální vyjádření,“ napsala ve vyjádření pro ministerstvo zdravotnictví například předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslava Skovajsová.

Žena je láska

Miloslava Matoušová vystupovala i ve videu Ženy z lesa, ve kterém se desítky žen omlouvají a děkují mužům za lekce, jež od nich dostaly. Toto video mělo více než milion zhlédnutí a vyšlo na facebookové stránce Žena je láska. Na ní jsou prezentovány například i články ze serveru Empatia.cz a patří k ní i Akademie celostního zdraví.

Všechny weby patří pod firmu King Scotty Co. LLC se sídlem v daňovém ráji v USA. Česká televize už před několika měsíci upozornila na to, že společnost podle amerického osvědčení vlastní Attila Nagy z Budapešti.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme