Manažeři Nomury se milosti od prezidenta nedočkají

Manažeři japonské banky Nomura od prezidenta Václava Klause milost nedostanou. Prezident to řekl v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas - Rádio Česko. Řešení trestněprávních záležitostí bylo součástí vyrovnání mezi českým státem a Nomurou v kauze převzetí zkrachovalé IPB.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Vláda uložila ministru financí Vlastimilu Tlustému, aby jejím jménem Klause požádal o udělení milosti osobám vyšetřovaným v souvislosti s případem. O chystaném kroku vlády věděl Klaus už několik týdnů, od momentu, kdy kauzu kabinet prvně projednával.

"Už tehdy jsem rezolutně odmítl jakoukoliv myšlenku udělit milosti předem jako předpoklad toho, že se vůbec nějaká taková smlouva uzavře nebo podepíše. Takže toto jsem tehdy vyloučil, že to vůbec nepadá v úvahu," řekl prezident.

Klaus Českému rozhlasu - Rádiu Česko také řekl, že jako prezident by při udělení milosti eventuálně mohl vzít v úvahu vážný veřejný zájem. "Kdyby mi vláda řekla, že toto deklaruje jako zásadní veřejný zájem a poprosila by prezidenta, aby něco takového vzal v úvahu, to bych si dovedl představit. Dovedu si představit nějakou takovou vážnou dohodu, a proto nemohu souhlasit s těmi absolutistickými kritiky, kteří se dneska tváří jako svatoušci a říkají, že nic takového v demokratickém státě není možné. To říkám rezolutně," doplnil Klaus.

Žádost vyvolala nesouhlasné reakce politiků i právnické veřejnosti. Proti milosti se postavila mimo jiné ČSSD, která Klause přímo vyzvala, aby milost vyšetřovaným manažerům neuděloval. Místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek je proto s Klausovým rozhodnutím spokojený.

"Vítám rozhodnutí prezidenta. Je to poslední způsob, jak odvrátit nešťastné usnesení, které přijala vláda a které by ve svých důsledcích znamenalo porušení principu právního státu v České republice," uvedl Zaorálek.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) rozhodnutí Klause neudělit manažerům milost respektuje. "Je to právo prezidenta republiky a já ho respektuji," řekl ČTK. Dodal, že žádost o milost nebyla součástí dohody s Nomurou, na smíru se tedy nic nemění.

Mluvčí Nomury Jiří Hrabovský k prezidentovu oznámení uvedl, že Nomura ani její zaměstnanci se nikdy nedopustili ničeho nesprávného, natož pak nelegálního, což podle Hrabovského opakovaně potvrdily arbitrážní výroky. "Proto si myslíme, že naši lidé, za kterými Nomura pevně stojí, musí být v zájmu spravedlnosti očištěni. A je nám vcelku jedno, jakou cestou se tak stane," uvedl.

Nomura se podle smlouvy o smíru vzdá veškerých nároků vůči českému státu a zastaví všechny spory, které vůči němu vede. Česko naopak stáhne žalobu na ochranu investic. Dohoda podle ministra financí Vlastimila Tlustého spočívá v tom, že vláda je ochotna Nomuře vyplatit odškodné sedm miliard korun.

Naděžda Hávová, Hana Hikelová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme