Manažeři VZP jezdili za peníze Hewlett-Packard do Alp. Firma od pojišťovny dostává zakázky

Několik manažerů Všeobecné zdravotní pojišťovny čelí podezření ze střetu zájmů. Radiožurnál zjistil, že jim společnost Hewlett-Packard platila zájezdy do rakouských Alp. Hradila za ně ubytování v luxusním hotelu, dopravu i skipas. Firma Hewlett-Packard přitom od největší české zdravotní pojišťovny dostává zakázky bez otevřené soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna, VZP na Vinohradské ulici | Foto: Filip Jandourek

Výlety na ledovec s názvem "Vrcholová řešení" zmapovali reportéři nejméně od roku 2009.

Ze svědectví jednotlivých manažerů však vyplývá, že zřejmě začaly mnohem dříve. Poslední písemně doložený zájezd byl v roce 2013.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří manažeři z VZP jezdili za peníze firmy Hewlett Packard do rakouských Alp. Více od Markéty Chaloupské

Na prodloužený víkend zaměstnance VZP dovezli řidiči firmy Hewlett-Packard. Někteří manažeři se k výletům přiznali, někteří zapírali. Několik z nich tvrdilo, že šlo o školení. Jejich výpovědi o tom, jak například vypadala školicí místnost, se ale výrazně liší.

Otevřeně o výletech promluvil například současný šéf IT projektů Roman Rund. Ten dokonce přiznal, že se mohlo jednat o určitou formu korupce.

Ředitel VZP odvolal tři manažery IT kvůli penězům od firmy Hewlett-Packard

Číst článek

„Já říkám, že se na to dá takhle nahlížet. Ale já to nebral jako korupci, my jsme tam jezdili za konkrétním účelem – styl výjezdní porady,“ řekl Rund.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společnost HP platila několika manažerům z VZP zájezdy do rakouských Alp. Mezi nimi i Romanu Rundovi. Více od Janka Kroupy

Na hory jezdila i současná ekonomická náměstkyně VZP Markéta Slavíková. Ta tvrdila, že se na to nepamatuje. Několik kolegů ale potvrdilo, že na akci byla. Dosvědčuje to i e-mailová korespondence, kterou má Radiožurnál k dispozici.

Zalyžovat si byl také ředitel regionální pobočky Praha Pavel Pivrnec, dnešní hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, bývalý náměstek ve VZP Tomáš Červinka nebo ředitel pojistného odboru a správy pohledávek Petr Nosek.

Zakázky za miliardy

Jen od roku 2008 až do současnosti získala firma Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek, který byl ve funkci od roku 2012, Radiožurnálu řekl, že o výletech svých podřízených neví. Celou věc ale chce prý co nejrychleji prověřit. Nařídil proto mimořádný audit IT zakázek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velká část managementu VZP čelí podezření ze střetu zájmů. Společnost HP jim platila zájezdy do Alp. Více zjišťoval Janek Kroupa

„Chci přesně vědět, kdo a jak se podílel na stanovování technických parametrů, i kdo byl zapojen do rozhodovacího procesu. Na základě výsledků auditu pak rozhodnu o dalších krocích,“ uvedl Kabátek.

Celá situace je podle právníka Daniela Holého ze sdružení Oživení velmi nestandardní.

„Poměr zadávaných zakázek formou jednacího řízení bez uveřejnění je velmi výrazný a není to obvyklé. V souvislosti s placením sportovních akcí hrozí nebezpečí střetu zájmů a možné podjatosti zadavatele v zadávacím řízení,“ podotýká Holý.

Vyjádří se HP?

Firma Hewlett-Packard se k celé záležitosti dosud nevyjádřila. Ředitel české pobočky americké firmy Jan Kameníček jen v e-mailu napsal, že se musí zeptat svých nadřízených, jestli může věc komentovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Manažeři VZP se pravidelně nechali zvát od společnosti Hewlett Packard do rakouských Alp. Více od Janka Kroupy

„Vzhledem k tomu, že v České republice bylo PR oddělení zrušeno, nemáme v zemi právo se vyjadřovat k jakýmkoliv mediálním kauzám. Vaše dotazy jsme poslali s popisem našeho včerejšího rozhovoru na EMEA PR (nadnárodní PR oddělení, pozn. red.), které udělá finální rozhodnutí, jestli můžeme v této věci vůbec komunikovat,“ napsal Kameníček.

Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard čelil podezření z možné korupce v Polsku a Rusku. Jeho bývalí manažeři údajně upláceli, aby získali zakázky na dodávky pro stát.

Markéta Chaloupská, Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme