Manažerské selhání, ostuda i kabaret. Poslanci reagují na odložení jednání o Babišově vládě

Za manažerské selhání, politický debakl vládního hnutí ANO, velkou ostudu či kabaret označili zástupci opozičních stran středeční jednání sněmovny o důvěře vládě. Podle nich se ANO na schůzi dolní komory dobře nepřipravilo a svými obstrukcemi pak zabránilo hlasování. Zástupci stran to řekli novinářům.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš ve sněmovně představil programové prohlášení svého kabinetu.

Andrej Babiš ve sněmovně představil programové prohlášení svého kabinetu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Manažerské selhání není jen v tom, že vláda nemá domluvenou podporu, ale hnutí ANO Andreje Babiše nebylo schopno zorganizovat ani to, abychom o důvěře dneska (ve středu – pozn. redakce) hlasovali,“ řekl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj je úsměvné a neobvyklé, aby vládní strana obstruovala jednání o důvěře vládě. „To je úplné novum v české politice,“ dodal Stanjura.

Malá o pozvání Komárka: má imunitnímu výboru vysvětlit spekulace o spojení vyšetřovatele Čapího hnízda a mafie

Číst článek

Fiala: politický debakl

Podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy je příčinou středečního „politického debaklu“ ANO počáteční dohoda šéfa hnutí Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana, „že je možné sestavit, jmenovat a mít vládu, která se neopírá o většinu ve sněmovně“.

Fiala řekl, že sněmovna není kvůli obstrukcím ani schopna hlasovat o důvěře či nedůvěře, i když všechny strany deklarovaly, že Babišův menšinový kabinet nepodpoří. Jednání o kabinetu jsou navíc dva a půl měsíce po volbách na začátku a startují od nuly, dodal Fiala.

Chvojka: velká ostuda

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky představuje středeční jednání velkou ostudu. „Jsem ve sněmovně třetí funkční období, ale ještě jsem nezažil, že by se důvěra vládě neprohlasovala v den, kdy se s hlasováním začalo. Sněmovna nefunguje,“ uvedl Chvojka.

Podle poslance Jana Birkeho (ČSSD) je schůze o důvěře kabinetu jedna z nejdůležitějším ve volebním období. Dnešní podle něj byla „spletená a šlendriánsky připravená“.

Bělobrádek: kabaret

Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka bylo středeční dění zbytečné. „Jednání celé Poslanecké sněmovny připomíná spíš kabaret. Zbytečně se zdržuje. Nedá se nic dělat, takové je složení Poslanecké sněmovny,“ řekl Bělobrádek.

Vondráček: nebyl to dialog

Podle šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO) Babišovo hnutí neobstruovalo a postupovalo racionálně.

Zeman ve sněmovně podpořil Babišovu vládu. 'Dám mu i druhou šanci, budu ale chtít 101 podpisů,' uvedl

Číst článek

„Mrzí mě, že poslanci nejsou schopni komunikace a dialogu. Proběhlo tam (při jednání o důvěře) několik monologů. Je to politická hra a politikaření. Mám problém vysvětlit, když mi volají z domu, co se tady děje,“ řekl Vondráček. Doufá prý, že se do úterý emoce zklidní a poslanci budou „řešit programové prohlášení vlády“.

Schůze by měla pokračovat v úterý od 14.00. Do té doby by poslanci měli mít i stanovisko mandátového a imunitního výboru k žádosti o vydání Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Opoziční strany chtějí hlasovat nejdřív o jejich případném zbavení imunity, pak až o důvěře kabinetu.

Prezidentova podpora

Sněmovna ve středu o osudu Babišovy vlády jednala několik hodin. Kabinet přišel do dolní komory podpořit prezident Miloš Zeman. Ani jeho přímluva nezměnila nic na tom, že s výjimkou ANO žádná ze sněmovních stran pro důvěru hlasovat nebude, čehož si byl i Zeman vědom. Uvedl, že po další Babišově vládě bude žádat zajištění většinové podpory ve sněmovně a že jí na její získání dá dostatečný časový prostor.

Překvapivá změna po devíti hodinách jednání. Hlasovat o důvěře Babišově vládě se bude až v úterý

Číst článek

Babišovi bývalí vládní kolegové Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) k tomu uvedli, že nynější Babišova vláda bez důvěry sněmovny a v demisi bude moci být u moci dlouhé měsíce a vina za to bude kladena „zlým tradičním stranám“.

Pejsek a kočička

Důvodem odmítavého postoje nevládních stran k nynějšímu kabinetu bylo podle jejich představitelů především to, že se Babiš ani nepokusil získat jejich podporu. Programové prohlášení označovali kritici za nevěrohodné a nabízející každému něco. Nejčastěji používaným příměrem pro vládní program byl dort, který v pohádce Josefa Čapka vařili pejsek a kočička a který byl ve výsledku nepoživatelný.

Pravicoví poslanci ve své kritice zdůrazňovali i skutečnost, že Babiš byl obviněn kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Proto ho nepovažují za důvěryhodného. Pirátům a STAN se ale dopoledne nepodařilo prosadit před jednání o důvěře vládě hlasování o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Ostatní strany to odmítly zejména kvůli tomu, že ve věci dosud nevydal stanovisko mandátový a imunitní výbor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme