Mandátový a imunitní výbor začal projednávat žádost o vydání Parkanové

Kvůli žádosti policie o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09 se sešel mandátový a imunitní výbor poslanecké sněmovny. Protikorupční policie chce bývalou ministryni obrany z Topolánkovy vlády stíhat za údajně předražený nákup vojenských letounů CASA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Podezírá ji z toho, že si cenu letounů neověřila nezávislým znaleckým posudkem, a stát tak údajně zaplatil o 658 milionů korun navíc. Parkanová pochybení odmítá.

Výbor dnes s největší pravděpodobností nerozhodne, zda sněmovně doporučí Parkanovou vydat. Někteří jeho členové totiž chtějí od policie další podklady.

"Já se domnívám, že proběhne jednání, všichni vyjádří názory, ale nedojde k doporučujícímu stanovisku. S kolegy nejsme nijak domluveni. Soudím tak podle minulých případů, toto je standardní průběh. Já osobně bych ráda dostala ještě další informace, v předcházejících případech jsme si je také vždy vyžádali," uvedla v Ranním interview na Radiožurnálu místopředsedkyně výboru Jana Kaslová z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního inverview na Radiožurnálu byla místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Jana Kaslová z TOP 09

Šéf výboru a ČSSD Bohuslav Sobotka si ale myslí, že sněmovna by měla exministryni zbavit imunity:

„Budu tento postup doporučovat také členům našeho poslaneckého klubu. Domnívám se, že je to kontinuální názor, koneckonců sociální demokraté tento názor zastávali v případě hlasování o zbavení imunity poslance Ratha. Jsme přesvědčeni, že v takto složitých případech nemůže poslanecká sněmovna nahrazovat státní zástupce, soudce.“

Jana Kaslová ale vidí mezi předchozími případy a kauzou Parkanové rozdíl:

"V minulých případech bylo jasné, že byl spáchán trestný čin, nějaký skutek. Bylo otázkou, do jaké míry je obviněný vinen. Vlasta Parkanová je však viněna z jednání, u kterého není zřejmé, jestli naplňuje skutkovou podstatu trestného činu, jestli je vůbec takto kvalifikovatelné. Právní názory se velmi liší," říká Kaslová.

Advokát a konzultant Transparency International Václav Láska považuje kauzy Davida Ratha a Vlasty Parkanové za nesrovnatelné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Vlasty Parkanové hovořil na Rádiu Česko advokát a konzultant Transparancy international Václav Láska

"To jsou dva neporovnatelné případy. U Davida Ratha důkazy směřují k úmyslnému trestnému činu a úmyslnému způsobení škody, byl tam okamžitý prospěch. U Vlasty Parkanové se hovoří spíše o pochybení, které způsobilo škodu státu, ale ani policie zatím netvrdí, že by to bylo úmyslné a někdo z toho měl prospěch," vysvětluje advokát.

Člen výboru a šéf Věcí veřejných Radek John tvrdí, že odpovědnost za nákup letounů nese výhradně Parkanová a bude prosazovat její vydání.

„Policie získala odborný posudek, který přesně vyčísluje škodu – národ byl připraven o 658 milionů. Proto si myslím, že tu kauzu je třeba prošetřit, zamést to pod koberec by bylo zcela absurdní. Je třeba, aby to řešila policie a aby se vyvozovala politická zodpovědnost. Já budu navrhovat vydání k trestnímu stíhání,“ řekl.

Kalousek: Žádost policie je absurdní

Parkanová má podporu i ve svém stranickém kolegovi, místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Podle něj je žádost policie absurdní:

„Oni si nepotřebují zadávat nezávislé znalecké posudky, žádný zákon jim to neukládá. Zákon jim ukládá postupovat s péčí řádného hospodáře. A tato pracoviště, která běžně pracují se speciálním materiálem, na to mají své vlastní odborné kapacity. V tuhle chvíli mi to připadá jako absolutní policejní zvůle, ale to musí posoudit mandátový a imunitní výbor na základě stanovisek právních autorit.“

Premiér a předseda ODS Petr Nečas řekl, že se bude při hlasovaní řídit stanoviskem výboru. „Chtěl bych doporučit, že smyslem hlasování Poslanecké sněmovny není, zda poslanec nebo poslankyně jsou vinni,“ dodal.

Transparency International: Přístup policie se mění

Podle Václava Lásky je případ pozitivní v tom, že ukazuje měnící se přístup policie a státního zastupitelství, které se opravu snaží rozplést korupční případy a postihnout jejich klíčové aktéry.

„Policie je povzbuzena posledními úspěchy. Jednotliví policisté dostali chuť do své práce. Může samozřejmě docházet k chybám, ale policie jako celek zvýšila aktivitu a politici reagují až panicky. Je otázkou, proč tak reagují. Kdo má čisté svědomí, nemusí mít strach," říká Láska a dodává:

"Projevuje se to nejen jejich ostrými slovními výpady, ale i tím, že v posledních dnech projevili obrovské úsilí, aby omezili policii a zakázali jí možnost, aby je jako poslance odposlouchávala. To mi připadá velmi hysterické.“

Výbor si Parkanovou pozve až na jednání v červenci, na červencové schůzi má také sněmovna o vydání Parkanové rozhodnout.

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme