Mandátový výbor doporučil vydat poslance Schwarze k trestnímu stíhání

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny doporučil poslancům vydat Bronislava Schwarze z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Je podezřelý za zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody, kterého se měl dopustil jako šéf mosteckých strážníků. Případ se odehrál před sedmi lety. Schwarz trvá na tom, že postupoval správně a má čisté svědomí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronislav Schwarz | Foto: Ústecký kraj

Jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě měl před skoro osmi lety vniknout do jednoho mosteckého bytu, kde pak policie objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Okresní soud v Mostě už ho jednou obžaloby zprostil, ten odvolací ale vrátil případ k dalšímu projednání.

„Já mám čisté svědomí, vždy jsem v té kauze řádně chodil k soudu. Soudkyně i můj advokát se snažili, ale nebyli k sehnání svědci z řad ‚toxikomanů‘, a proto se to tak dlouho táhne. A všichni slušní policisté, kteří tu práci musejí dělat, ty asistence, čekají, jak ta věc dopadne,“ říká Schwarz.

„Pokud bych věděl, že to bude vyřízené brzo a nebude se to vléct, nepoškodí to ANO, tak bych samozřejmě byl pro své vydání. Ale zase z druhé strany, když jsem udělal správnou věc, a měl bych já takového poslance vydávat, tak bych řekl do očí všem lidem, ne, já ho nevydám, protože on není zloděj, on udělal správnou věc," dodává.

Stanovisko výboru není závazné

Stanovisko mandátového a imunitního výboru není pro sněmovnu závazné, rozhodovat bude plénum nejspíš až začátkem příštího roku. Schwarz podle svých slov kvůli imunitě do Sněmovny nešel a v žádném případě na ní nelpí, ale vše nechá v rukou poslanců. Počítá i s variantou, že ho Sněmovna opravdu vydá. Ta by mohla hlasovat nejspíš začátkem roku.

Jednání o vydání pražského exprimátora Bohuslava Svobody z ODS kvůli případu Opencard výbor přerušil do čtvrtka. Poslanci se k tomu nedostali z časových důvodů, ve 14 hodin totiž začalo další jednání Sněmovny o státním rozpočtu na příští rok a schůze mandátového a imunitního výboru musela skončit.

„Bylo přijato usnesení, které doporučuje Poslanecké sněmovně vydání pana poslance Schwarze. S tím, že jsme ale ještě přerušili jednání o případu pana poslance Bohuslava Svobody. Chceme si jej ještě vyslechnout a k tomu už jsme se nedostali,“ potvrdila předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová z ODS.

Jana Čermáková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme