Smrti v lomu unikl muž z Brna jen o vlásek. Soud nyní za vražedný pokus potrestal jeho manželku s milencem

Krajský soud v Brně poslal na 16 let do vězení 28letého Josefa Koprivu, který se v Brně pokusil zavraždit manžela své milenky. Strčil ho ze srázu. Zachránili ho ale kolemjdoucí a policie. Evě Grycové za navedení milence, kterému podle obžaloby slíbila za čin odměnu 50 milionů korun ze jmění manžela, soud uložil také 16 let za mřížemi. Za pokus o vraždu hrozil oběma trest v rozmezí 15 až 20 let. Rozsudek zatím není pravomocný, oba se odvolali.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ se stal předloni v listopadu. Úspěšného jednasedmdesátiletého podnikatele vylákal obžalovaný do lomu Hády pod záminkou konzultace ohledně prodeje pozemků | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Dvojice skončí ve věznici se zvýšenou ostrahou. Žena má navíc peněžitý trest tři miliony korun. Pokud by je neuhradila, hrozí jí další dvouleté vězení. Oba musí také zaplatit náklady Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Grycovou soud uznal vinnou z účastenství a z toho, že celý plán k usmrcení manžela zosnovala s vidinou finančního prospěchu v desítkách milionů korun, Koprivu z toho, že čin provedl také kvůli finančnímu prospěchu.

Pardubická policie obvinila muže z vraždy malého syna. Přiznal se a soud ho poslal do vazby

Číst článek

Soudce Miloš Žďárský uvedl, že existovaly dvě verze, a to obžalovaného a obžalované. Muž tvrdil, že ho žena navedla, ona to naopak popírala. Soud se přiklonil verzi obžalovaného.

„Kromě jediného přímého důkazu, kterým je jeho výpověď, můžeme pracovat se sérií nepřímých důkazů, kterých ale není málo,“ uvedl Žďárský.

Zmínil například posudky z psychologie, ale také mobilní komunikaci mezi dvojicí nebo nelogické věci ve výpovědi obžalované.

U ženy bylo polehčující okolností, že dosud nebyla trestaná, u muže spolupráce a napomáhání k objasnění případu. Přitěžující u něj ale bylo, že byl už pětkrát trestaný, u obou pak spáchání činu zákeřně a s motivem zisku.

Muž s trestem pro manželku nesouhlasí

Rozsudku přihlížel i poškozený, kterého pak musela justiční stráž vyvést ze soudní síně kvůli projevům nesouhlasu s rozhodnutím. Manželky se zastával. Muž novinářům po jednání řekl, že si ani na chvíli nemyslel, že by ho manželka chtěla nechat zabít. Dál jí bude platit advokáta.

Ústavní soud zamítl Tremelovu stížnost. Za surovou vraždu v Ústí si odpyká 17,5 roku

Číst článek

„Není možné dát jí 16 let vězení, když tam není jediný důkaz kromě výpovědi Koprivy. On nepřispíval k vyjasnění, on jenom hájil sám sebe,“ řekl poškozený.

Případ se stal předloni v listopadu. Úspěšného jednasedmdesátiletého podnikatele vylákal obžalovaný do lomu Hády pod záminkou konzultace ohledně prodeje pozemků.

Podle obžaloby ho tam strčil ze srázu, ale muž se zachytil kousek pod okrajem lomu. Kopriva se ho snažil skopnout, ale vyrušili ho další lidé, a proto odešel. Oběť pak zachránili kolemjdoucí a přivolaná policie.

Grycová vinu popírala s odůvodněním, že je pro policii jako manželka oběti a milenka pachatele snadný terč. Bránila se tím, že proti ní neexistují důkazy. Kopriva však uvedl, že na něj vyvíjela citový nátlak a také mu řekla, že se manžela pokusila zabít už třikrát. Prý se s ní chtěl rozvést a jí by z majetku ve výši kolem půl miliardy nic nezbylo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme