Manžel ukrajinské expremiérky Tymošenkové žádá v Česku o azyl

Manžel vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové je v České republice. Radiožurnálu to potvrdil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle deníku Právo požádal Olexandr Tymošenko koncem loňského roku v Praze o azyl. O celé věci už jednal ministr Schwarzenberg s ministrem vnitra Janem Kubicem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková před soudem znovu odmítla svou vinu | Zdroj: ČTK

Julia Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let za uzavření údajně nevýhodných smluv o dodávkách ruského plynu. Západ proces ostře kritizoval jako politicky motivovaný.

Podle Práva je možné, že Olexandr Tymošenko se chce získáním azylu vyhnout ukrajinským úřadům, které se mohly při vyšetřování případu údajné zpronevěry jeho manželky zaměřit i na něj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák ve vysílání Radiožurnálu

Jestli se Česko rozhodne Tymošenkovi azyl udělit, se ale zatím neví. Diplomatické vztahy s Ukrajinou by totiž takový krok mohl výrazně přiostřit.

Situace připomíná obdobnou žádost bývalého ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšina. Tomu česká vláda vyhověla a azyl mu poskytla právě před rokem. Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka vše nasvědčuje tomu, že azyl nakonec dostane i Tymošenko.

Tymošenková požaduje mezinárodní lékařský tým

Číst článek

„Ačkoli je to jen manžel expremiérky Tymošenkové, je to v jistém smyslu figura významnější, než byl ministr Danylyšin. Měli bychom držet basu s EU a já si myslím, že české vládě nezbude nic jiného, než azyl nakonec udělit,“ řekl Dvořák. Tento krok se podle něj určitě odrazí na česko-ukrajinských vztazích.

„Musíme počítat s tím, že se vztahy poněkud ochladí. Bude to zřejmě horší než v případu Danylyšina. Nepříjemné to může být i pro desetitisíce ukrajinských občanů, kteří u nás pracují,“ myslí si Dvořák.

Politický proces

Komentátor Českého rozhlasu 6 zdůraznil, že proces proti Tymošenkové a potažmo i proti jejímu muži je evidentně veden z politických důvodů.

„Na všech ukrajinských velkopodnikatelích určitě nějaké podezření ulpělo. Když se mění majetek v celém státě, vždy jsou v tom i nějaké nekalé praktiky,“ míní Libor Dvořák.

Zdenka Turková, Igor Maňour, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme