Manželka amerického prezidenta v Rádiu Svobodná Evropa

Manželka amerického prezidenta Laura Bushová navštívila pražské sídlo rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Zúčastnila se tam diskuse o mezinárodní podpoře Afghánistánu a promluvila ve vysílání určeném Afgháncům. Česká republika je po Francii a Maďarsku třetí zemí, kterou Bushová na své první samostatné zahraniční cestě navštívila. Doprovází ji dvacetiletá dcera Jenna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laura Bushová | Foto: Stanislav Peška

Laura Bushová se při dnešní návštěvě v Rádiu Svobodná Evropa setkala se zástupci našich humanitárních organizací a ocenila jejich práci v Afghánistánu. Za velmi významnou považuje jejich snahu otevírat nové školy a umožňovat ženám a dívkám zapojení do nově budované společnosti.

"U kulatého stolu jsem si ráda vyslechla, co všechny - většinou české - nevládní organizace dělají. Pomáhají lidem v Afghánistánu a zajišťují, aby všechny děti, a to včetně dívek, mohly chodit do škol. Všichni lidé v České republice i ve Spojených státech vědí, jaká je hodnota vzdělání a jak je důležité, aby naše děti měly vzdělání a zejména dívky a chlapci byli vzděláváni. Myslím si, že je to vzkaz, který nevládní organizace přinášejí světu."

Laura Bushová | Foto: Stanislav Peška
Přehrát

00:00 / 00:00

L. Bushová o práci nevlád. organizací

Manželka prezidenta Spojených států také převzala dopisy afghánských žen a slíbila humanitárním pracovníkům pomoc.

Rozhovor s Laurou Bushovou pracovníci rádia přeloží do paštštiny a darí, tedy do jazyků, kterým Afghánci rozumějí. Vystoupení první dámy Spojených států má zřejmě pomoci rozptýlit nedůvěru vůči USA v konzervativních venkovských a horských oblastech Afghánistánu.

Laura Bushová dnes zařadila afghánský prapor mezi vlajky zemí, do kterých Rádio Svobodná Evropa vysílá. RFE/RL oznámilo, že společně s Hlasem Ameriky vysílá do Kábulu už plných 24 hodin a má tam 18 korespondentů.

Pobyt manželky amerického prezidenta v Praze provázejí přísná bezpečnostní opatření. Nejpřísnější snad byla právě při návštěvě Svobodné Evropy. Nad budovou rádia hlídkoval vrtulník.

Ve středu návštěva Laury Bushové v Praze končí. Odcestuje do Berlína, kde se připojí ke svému manželovi a navštíví s ním oficiálně kromě Německa i Francii, Rusko a Itálii.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme