Poslanci dali zelenou manželství pro všechny. Dále jde i ústavní ochrana svazku muže a ženy

Sněmovna ve čtvrtek dala šanci navrhovanému uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry. Poslanecká novela občanského zákoníku odolala návrhům odpůrců na zamítnutí i vrácení předkladatelům k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější způsob zamítnutí. Předlohu teď dostanou k posouzení členové ústavně-právního výboru a komise pro rodinu. Budou na to mít čtyři měsíce místo obvyklých dvou. Novela může doznat změn.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:37 29. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna dala šanci uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry (ilustrační foto)

Sněmovna dala šanci uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Poslanci začali projednávat možnost manželství i pro stejnopohlavní páry v úvodním kole koncem května, k hlasování se dostali v čtvrtečním čtvrtém dějství. Diskuse zastánců a odpůrců trvala celkem více než sedm hodin.

Stejně jako s novelou občanského zákoníku Sněmovna následně naložila s předlohou jiné skupiny zákonodárců o ústavním zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy.

V USA prosadila svatby pro všechny. ‚Češi sňatky podporují, to politici jsou pozadu,‘ říká Zepatosová

Číst článek

Pro zamítnutí návrhu na uzákonění možnosti uzavírání sňatků lidí stejného pohlaví hlasovalo 58 ze 141 přítomných poslanců, proti jich bylo 68. Vrácení novely podpořilo 64 ze 139 přítomných poslanců, proti jich hlasovalo 60.

Z hlediska hlasování klubů byl stejný jako při zamítnutí s výjimkou, že jednotně se pro vrácení vyslovili i přítomní poslanci ODS. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.

Kompromisní varianta

Předsedkyně Sněmovny a jedna z předkladatelek novely občanského zákoníku Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) mluvila už dopoledne o případné dohodě na kompromisní variantě. Zmínila rodičovská práva a název institutu, což patří mezi hlavní body kritiky odpůrců uzákonění manželství pro homosexuály.

„My jako předkladatelé jsme připraveni diskutovat o těch jednotlivých parametrech. Že nelpíme na tom, že se nedá dohodnout nějaká varianta kompromisní. To se může týkat jak tedy práv rodičovských, tak se to může týkat názvu,“ uvedla.

Lidovci odpoledne ohlásili předložení další novely, která by rozšířila práva párů stejného pohlaví v zákoně o registrovaném partnerství, které by přejmenovalo na partnerství.

Většina Čechů podporuje právo homosexuálů uzavřít sňatek i adoptovat děti, ukazuje nový průzkum CVVM

Číst článek

„Návrh KDU-ČSL plně saturuje všechny oprávněné potřeby homosexuálních párů,“ řekla lidovecká poslankyně Nina Nováková. Podle Jana Berkiho (STAN) bude ale jednodušší upravovat novelu občanského zákoníku, třecích ploch podle něho není tolik.

„Pokud budete trvat na tom, že se bude měnit zákon o registrovaném partnerství, pořád mě vyčleňujete do zvláštního zákona,“ řekl Berki, který se podobně jako Jiří Navrátil (KDU-ČSL) již dříve přihlásil k homosexuální orientaci. „Každý z nás na to máme jiný pohled,“ reagoval lidovecký poslanec.

Schválení novely v prvním čtení ocenila zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Jde o další významný krok na cestě ke svobodné a rovnoprávné společnosti, napsala na twitteru.

Rozhodnutí poslanců ocenila také iniciativa Jsme fér, která manželství pro stejnopohlavní páry prosazuje. „Věříme, že dosáhne svého cíle. Všichni si zasloužíme mít stejná práva a možnost vstupovat do manželství, bez ohledu na to, koho milujeme,“ uvedli zástupci iniciativy na sociální síti.

Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.

Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové a lesby vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.

Obě předlohy Sněmovna projednávala už v minulém volebním období. K závěrečnému hlasování o nich se ale nedostala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme