Z mapy cestovatele zmizí černá kategorie zemí s extrémním rizikem nákazy. Budou tmavě červené

Od středy se zruší seznam zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem, které byly na takzvané mapě cestovatele označeny černou barvou. Země se přesunou do tmavě červené kategorie, oznámilo na twitteru ministerstvo zahraničí. Podmínky pro návrat neočkovaných lidí do Česka se tím ulehčí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi zeměmi s extrémním rizikem nákazy je momentálně například Brazílie, Kolumbie, Mosambik nebo Nepál | Foto: Pilar Olivares | Zdroj: Reuters

Dosud ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučovalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření mutací koronaviru. Aktuálně těmito státy jsou Brazílie, Kolumbie, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba). Dříve mezi nimi byly například i Rusko nebo Tunisko.

⚠️ Pozitivní zpráva pro cestovatele! Od 1. 9. se ruší seznam zemí s extrémním rizikem nákazy, které byly označeny černě ⚫. Země se přesunou do tmavě červené skupiny 🔴⚫. Ulehčí se tak podmínky pro návrat neočkovaných do ČR. Očkovaní se nadále mohou vrátit bez testů a karantény.

10:29 – 31. 08. 2021

12 53

Před návratem z těchto zemí musí lidé na test, po návratu je pak čeká desetidenní samoizolace zakončená PCR testem. Netýká se to očkovaných a lidí po prodělání onemocnění covid-19.

Po příjezdu z tmavě červených zemí musí lidé mezi pátým a čtrnáctým dnem na PCR test. Dokud nemají výsledek, musí zůstat v samoizolaci. Pokud cestují hromadnou dopravou, musí mít test i před odjezdem. Podmínky testování a samoizolace se opět netýkají lidí, kteří jsou plně očkováni nebo do 180 dní po prodělání covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme