Mapa dárcovství. V Česku působí přes 2000 nadací a fondů, lidé na prospěšné účely poslali osm miliard

Češi rádi přispívají penězi na dobročinné účely. Vyplývá to z aktuálních dat Fóra dárců, které sestavilo takzvanou mapu dárcovství. V České republice působí přes 2000 nadací a fondů. Jakými způsoby lidé nejraději přispívají? A jsou štědřejší Pražané, nebo lidé z jiných regionů? Tématu se věnuje Radiožurnál.

Dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa dárcovství 2018 | Foto: repro Fórum dárců

Už jste letos přispěli nějaké nadaci nebo do veřejné sbírky na dobročinné účely? Spolek zastřešující dárce v České republice - Fórum dárců, sestavil mapu dárcovství. Za loňský rok šlo na veřejně prospěšné účely ať už přes nadace, fondy, sbírky, z darů firem nebo přes dárcovské esemesky 8 miliard korun. Individuální dárci přispěli necelými dvěma miliardami.

Na přední příčky žebříčku Top 10 nadací a nadačních fondů se podle rozdělených prostředků letos zařadily Dobrý anděl (192 925 725 korun), Nadace ČEZ (185 964 840 korun) nebo nadace Agrofert (124 850 979).

České dárcovství (2018) | Zdroj: Fórum dárců

Z dat Fóra dárců také vyplývá, že v Česku momentálně působí 2296 nadací a fondů, což je o 83 více než v loňském roce. Největším firemním dárcem je podobně jako loni Nadace ČEZ, která rozdělila skoro 186 milionů.

Dary on-line

Fórum dárců provedlo také anketu, ze které vyplývá, že je pro neziskové organizace stále důležitější umožnit dárcům, aby mohli svůj dar poslat jedním „kliknutím“.

„Neziskové organizace na tento trend velmi dobře reagují, 48,2 % neziskových organizací umožňuje dárcům, aby jim mohli darovat některým z digitálních on-line způsobů platby a 21,3 % respondentů chce tuto možnost dárcům co nejdříve dát,“ uvádí dokument mapující dárcovství v Česku.

Pokud jde o individuální dárcovství, stoupl počet dárců mezi lety 2011 a 2016 ze 120 tisíc na téměř 160 tisíc. Nejštědřejší jsou lidé v Praze, následuje Středočeský a Jihomoravský kraj. Nejméně štědří jsou podle dat obyvatelé Karlovarska.

Summit dárců

Podpoře neziskových organizací nebo potřebám dárců se věnuje i čtvrteční summit dárců, který se koná v Praze. Program summitu Radiožurnálu přiblížila ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová.

„Přijede zahraniční řečník Pavel Richter z německé organizace, kde se věnují dárcovství a v odpoledních hodinách proběhne předání cen Fóra dárců, což jsou každoroční ceny, které vyzdvihují zajímavé veřejně prospěšné projekty firem i veřejně prospěšných organizací,“ řekla.

Tereza Chlubná, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme