Mapa: Kde inspektoři našli pančované či falšované víno?

Každý třetí sud stáčeného vína obsahuje něco jiného, než má. Tvrdí to shodně Svaz vinařů České republiky i ministr zemědělství Marián Jurečka. Jeho úřad proto připravuje novou verzi zákona o vinařství a vinohradnictví, která by měla falšování a pančování stáčeného vína od příštího roku ztížit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buď zdráv ten kraj, jenž víno rodí! | Foto: Jindřich Jeníček

Stát podle odhadu vinařů přichází kvůli podvodům s vínem ročně o dvě a půl miliardy korun na spotřební dani, DPH i dani z příjmů.

Alarmující údaj o 32 procentech nevyhovujících vzorků sudového pochází od Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Český rozhlas proto z webu Potraviny na pranýři, kde inspekce zveřejňuje výsledky kontrol, stáhl veškerá data o kontrolách sudového vína za poslední tři roky a podrobil je rychlé analýze.

Počet odhalených nevyhovujících vzorků se za poslední tři roky víc než zdvojnásobil.

Nejčastějšími prohřešky byly:
  • nevyhovující chuť a vůně
  • vymyšlená země původu
  • přídavek glycerolu, maltosy či ethanolu
  • ředění vodou

Problémy inspektoři objevili nejčastěji u vín pocházejících (dle tvrzení prodejce) ze Slovenska, z Česka, Maďarska a z Itálie.

Podle šéfa svazu vinařů Tibora Nyitraye se ovšem při chemickém rozboru nejednou ukázalo, že prodávané víno z Evropy vůbec nepochází, a že to vlastně ani není víno: "Když už si ho někdo koupí, tak má dostat stoprocentní víno a ne víno s přídavkem 50 až 85 procent vody, potažmo glycerolu, cizorodých látek, barviv... "

Z analýzy Českého rozhlasu dále vyplývá, že vinařstvím s největším počtem odhalených problémů u sudových vín je Vinop, a.s. z jihomoravských Polešovic. Loni inspektoři našli nejméně 26 nevyhovujících sudů, na nichž byla tato firma uvedena jako výrobce nebo dovozce. Na dalších místech jsou s velkým odstupem vinařky Zdeňka Hajdová z Hlohovce (8 nevyhovujících vzorků) a Leona Valíčková z Perné (5 nevyhovujících vzorků).

V následující mapě najdete všechny vzorky nekvalitního sudového vína, odhalené inspektory v loňském roce. Kliknutím na červené body zobrazíte podrobnosti o každém nálezu.

Zuzana Švejdová, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme