Mapa: Kde žije nejvíc svobodných, rozvedených či ovdovělých?

V Británii, Nizozemsku a také v Česku vrcholí tři dny před Valentýnem kampaň Národní týden manželství. Statistiky ukazují, že manželství marketingovou podporu skutečně potřebuje: loni u nás počet nesezdaných poprvé v historii převýšil počet ženatých a vdaných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prsteny, manželství, svatba, sňatek | Foto: Fotobanka stock.xchng

Před čtvrtstoletím měli v Česku vdané a ženatí nad neprovdanými a svobodnými jasnou převahu: Bylo jich o 1,3 milionu víc. Podle posledních známých údajů se milionový rozdíl smrsknul na pouhých deset tisíc lidí. Oficiální čísla Český statistický úřad ještě nezveřejnil, ale někdy na přelomu let 2013 a 2014 se obě křivky pravděpodobně protnuly.

Zdroj dat: Český statistický úřad

Zaneseme-li údaje o rodinném stavu obyvatel z posledního sčítání lidu do mapy, vidíme, že svobodní pánové a neprovdané dámy se koncentrují ve větších městech a také v severozápadních Čechách a na severní Moravě. V jedné takové obci – v Rovné na Karlovarsku – natáčel reportér Ľubomír Smatana.

Naopak "baštou" manželství se zdá být Jižní Morava a Vysočina. Nejlépe je to vidět v mapě, která ukazuje zastoupení rozvedených. V následující mapě si můžete zobrazit kompletní statistiky o rodinném stavu z posledního sčítání lidu. Pomocí vyhledávače najdete libovolnou obec, kliknutím na ni zobrazíte podrobnosti.

Vůbec nejvyšší koncentrace nesezdaných je v obcích, jako je Anenská Studánka na Pardubicku (70 procent svobodných žen) nebo v Těchobuzi na Vysočině (85 procent svobodných mužů). Extrémní hodnoty mají jednoduché vysvětlení: v obou obcích jsou ústavy sociální péče a jejich klienti tvoří významnou část obyvatelstva. Podobně statistikami míchají v menších obcích umístěné věznice a kláštery.

Přehrát

00:00 / 00:00

´Bez partnera žije i mnoho lidí na venkově, například v Rovné na Sokolovsku je samo 48 procent žen a 58 procent mužů. Natáčel tam Ľubomír Smatana

Ve větších obcích už zákony pravděpodobnosti fungují spolehlivě a poměry svobodných mužů a žen se od celostátního průměru odchylují jen málo.

Zaměříme-li se jen na obce nad pět tisíc obyvatel, jsou nejvýše v zastoupení svobodných žen Milovice (46,5 procenta z pěti tisíc žen), největší poměr svobodných mužů najdeme v Horním Slavkově na Karlovarsku (52,6 procenta z 33 358 mužů).

Pokud vás zajímají další podrobnosti, prohlédněte si nebo stáhněte kompletní tabulku s daty za všechny obce v České republice.

Marcel Šulek, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme