Mapa koupališť: Kde je voda dlouhodobě čistá, a kde hygienici nejčastěji nacházejí problémy

Přehrada Orlík u tábořiště Vojníkov, Máchovo jezero a rybník Valcha u Klatov – to jsou přírodní koupaliště, která v posledních deseti letech neobstála ve třech čtvrtinách všech provedených kontrol – hygienici v nich každoročně, zejména ve druhé polovině prázdnin, označují vodu jako nevhodnou ke koupání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Máj - rozhled z horní paluby

Loď Máj - rozhled z horní paluby | Foto: Jaroslava Mannová

Na druhé straně analýza Českého rozhlasu poukázala na 62 koupacích míst, která při všech dosud provedných kontrolách obstála na výbornou. Najdete je v následující tabulce, kliknutím na název koupaliště si jej zobrazíte na mapě.

Součty vycházejí z historie kontrol, kterou Krajské hygienické stanice zveřejňují na webu Koupací vody. Zatímco hygienici se zaměřují na informování o aktuálním stavu koupacích vod, Český rozhlas se v analýze záznamů o výsledcích kontrol soustředil na dlouhodobé trendy.

Jak je vidět z žebříčku dlouhodobě nejčistších koupališť, na předních příčkách se často umisťují zatopené lomy, jako je například koupaliště Luleč u Vyškova. "V tomto přírodním skalnatém útvaru je kvalita vody stabilní. Voda je dlouhodobě výborné jakosti, na prvním stupni," potvrzuje Jana Derková z brněnské hygieny, pod níž Luleč spadá. "Poslední záznam o zhoršené kvalitě vody v tomto koupališti je datován až rokem 2005."

Přehrát

00:00 / 00:00

Přírodní koupaliště v Lulči na Vyškovsku patří mezi nejčistší v Česku. Vypravila se tam reportérka Kateřina Pichalová

Přesně sedmdesát kontrol s vynikajícím výsledkem zaznamenali hygienici u betonové skluzavky, která je jednou ze zajímavostí rozsáhlého lulečského areálu. Více informací o její historii i o dalších zajímavostech spojených s jedním z nejčistějších koupališť v republice si můžete poslechnout v reportáži Kateřiny Pichalové.

V následující mapě najdete všechna sledovaná koupaliště obarvená podle toho, jak často v nich za uplynulých deset let byla voda vhodná či nevhodná ke koupání. Kliknutím na koupaliště zobrazíte celou historii měření.

Mezi dlouhodobě nejšpinavější přírodní koupaliště patří podle historických dat o měření kvality vody Máchovo jezero. Pláže u hotelu Port, v Doksech či ve Starých splavech neobstály (dostaly "školní" známky 3, 4 nebo 5) při kontrolách v osmi z deseti případů. Nejčastěji je hygienici na pětistupňové škále označují známkou 3. To znamená "mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat".

Voda je podle Pavly Procházkové z českolipské hygieny znečišťena splaškovými odpadními vodami, které se přimo do jezera dostávají přepady z přečerpávacích stanic a také splachy z okolních polí. To vše přináší do jezera dusík a fosfor, látky, které podporují rozvoj sinic. Na základě dlouhodobých výsledků měření kvality vody se podle hygieničky Procházkové dá vývoj v letošní sezoně docela dobře předvídat: na začátku léta je voda ještě relativně čistá, postupně se však bude zhoršovat, až na konci prázdnin bude s nejvyšší pravděpodobností tak jako v minulých letech ke koupání nevhodná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Máchovo jezero na Českolipsku má už několik let za sebou v létě zhoršenou kvalitou vody, natáčel tam redaktor Tomáš Mařas

Rekreanti u Máchova jezera však výstrah od hygieniků příliš nedbají. "Od roku 2004, kdy byl zákaz koupání, je návštěvnost stabilní a stížnosti nejsou," řekl Českému rozhlasu Karel Málek z firmy, která provozuje jednu z hlavních pláží. Od roku 2004 podle něj vážnější problémy se sinicemi nenastaly, letos se navíc situace zlepšila po částečném vypuštění jezera, které je ve skutečnosti chovným rybníkem.

"Všechno je to o počasí. Když je hezky, lidé přijdou," potvrzuje Pavel Jánský, který u Máchova jezera provozuje stánek s občerstvením. Další názory na kvalitu vody v Máchově jezeře si můžete poslechnout v reportáži Tomáše Mařase.

Tomáš Mařas, Marcel Šulek, Petr Kočí, Jan Cibulka, Kateřina Pichalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme