MAPA: lesní výpravčí s červenou čepičkou. Kde můžete narazit na datla černého, Ptáka roku 2017

Rok červenky uběhl jako voda a nastává rok datla! Kampaň České společnosti ornitologické Pták roku 2017 chce letos poukázat na význam lesů ve střední Evropě. Datel černý vyhledává druhově bohaté lesy s mohutnými starými stromy a naplňuje tak heslo kde je datel, tam je zdravý les. Podívejte se do mapy, kde datla najdete ve vašem okolí a vyražte na procházku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa výskytu datla v České republice | Foto: Český rozhlas, Montáž

Proč datla nebolí hlava?

„Zobák má zpevněný speciálními lamelami, aby se mu nezlomil. Špička je jako dokonalé dláto. Série rychlých úderů, bubnování, je alternativa zpěvu. V mozku není tekutina, která by se mohla pohybovat a poškodit jej. Mají také velmi silné krční svaly,“ říká v Meteoru ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Podle nosa poznáš kosa…nebo datla
Datel se lesnímu životu dokonale přizpůsobil. Má silné šplhavé nohy se dvěma prsty dopředu a dvěma dozadu, které mu umožňují udržet se ve svislé poloze na kmeni stromu, opírá se přitom o tvrdá ocasní pera.

Dokonalý jazykový aparát umožňuje navíc datlovi úspěšně pronásledovat drobné hmyzí potvůrky i hluboko v chodbičkách uvnitř stromu. „Jazylka s dlouhými výběžky se upíná až nahoře na lebce, což umožňuje, že se jazyk, který je delší než samotný zobák, vyplázne na úctyhodnou délku několika desítek centimetrů. Kořist se pak přilepí nebo napíchne na harpunovité háčky na špičce jazyka,“ dodal Vermouzek.

Lesní výpravčí na slepé koleji

Červenou čepičku na hlavě má většina šplhavců, třeba strakapoud nebo žluna zelená. Nejvýraznější ji má ale právě datel. Rudá barva plní ochrannou funkci. „Datel má červenou čepičku proto, aby zahnal potvoru, která by ho chtěla sežrat v dutině,“ zmínil Zdeněk Vermouzek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bubnování datla černého

Červený povrch hlavy nám pomáhá rozlišit u datlů samce a samici. Datel samec se může pochlubit zářivou čepičkou přes celý povrch hlavy už od zobáku, zatímco samičce zakrývá čepička pouze temeno. Znát je to už u mláďat v hnízdní dutině, sotva jim začne tělo zarůstat prvními peříčky.

Petr Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme