Ilustrační foto. | pixabay.com

Mapa nezaměstnanosti
Ve kterých obcích všichni pracují?

Praha|Jan Cibulka, ČRo|

Čtěte celý článek

Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za posledních devatenáct let - v červnu byla dokonce ve více než 200 obcích zcela na nule. Ukazují to data úřadů práce. Podle nich měli v červnu práci třeba všichni obyvatelé obce Brambory na Kutnohorsku nebo Pleše na Jindřichohradecku.

Nejvíc obcí bez uchazečů o práci bylo v červnu v Jihočeském kraji. Práci tam v 55 vesnicích mělo přes šest a půl tisíce lidí. Nejpočetnější obec, kde všichni obyvatelé mají práci, ale leží na východě republiky. Libavá na Olomoucku má skoro tisícovku pracujících. Naopak jen po jedné plně zaměstnané obci mají Moravskoslezský a Karlovarský kraj. Zlínský má po dvou a Liberecký po třech.

Například v Pardubickém kraji má nulovou nezaměstnanost celkem 16 obcí. Jsou mezi nimi i České Lhotice na Chrudimsku. Ve třech osadách mají dohromady 108 obyvatel. A čím se místní živí? Najdeme zde třeba sedláky, truhláře nebo ovčáky. Své ovce na loukách pase například Jaroslav Zbořil. „Jsem důchodce, ale jinak se tím živím. Teď momentálně jich mám 35, jinak kolem 50 a berana,“ popisuje Radiožurnálu.

Nedaleko něj na poli obrací seno Radomír Antoš mladší. Farma jeho otce patří mezi největší místní zaměstnavatele. Na cestu do práce by jim ale nejspíš stačilo jedno osobní auto. „Teď jsou tam zaměstnaní čtyři lidi. Jejich hlavní práce probíhá na poli a přes zimu, tedy mimo sezonu, provozujeme ještě paletizační linku,“ přibližuje pracovní podmínky.

Ne všichni ale nízká čísla nezaměstnanosti vnímají pozitivně. „Já pro obec sháněl člověka na práci, protože jí tady máme hodně – byl ale problém někoho sehnat,“ říká nezávislý starosta Lhotic Miroslav Komberec.

Problémy najít nové pracovníky přitom nemají jen v malé vesnici na Pardubicku. Potíže hlásí i firmy ve středních Čechách. V některých okresech pak nabízí úřady víc volných míst, než kolik mají v evidenci uchazečů.

Stejně jsou na tom třeba i některé podniky na Olomoucku či Kutnohorsku, kde je přes 1000 volných pracovních míst. Naopak vysoká nezaměstnanost zůstává v příhraniční.