Koho volili vaši sousedi? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků voleb do Evropského parlamentu

ANO zvítězilo ve všech krajích, výjimku tvoří hlavní město Praha, kde hnutí Andreje Babiše skončilo na čtvrtém místě za koalicí STAN a TOP 09, Piráty a ODS. Detailnější pohled na volební mapu ukazuje pestřejší obrázek: Zatímco v obci Sloupno na Havlíčkobrodsku získal vítěz voleb přes 73 procent hlasů, například v Jiříkově na Bruntálsku nebo v jihočeských Hartmanicích pro něj nehlasoval nikdo. A jak to dopadlo u vás? Projděte si interaktivní mapu volební účasti a výsledků všech stran ve všech okrscích.

Česko

Nad mapou vyberte stranu, která vás zajímá:

Vyberte okrsek v mapě.

Volební účast se v celé republice oproti minulým volbám do Evropského parlamentu výrazně zvýšila. Tradičně nižší byla ovšem v pohraničí, zejména v severozápadních Čechách a na severní Moravě: méně než dvacet procent oprávněných voličů přišlo k urnám například v Ostravě-Vítkovicích, v Karviné, v Orlové, v Mostě, Jirkově či v Ústí nad Labem-Neštěmicích. Naproti tomu ve středočeských Černošicích, v Praze 6 nebo v Brně-Žabovřeskách byla účast vyšší než 40 procent.

Z větších měst dosáhlo vítězně hnutí ANO nejlepších výsledků v Litvínově, v Karviné, v Mostě či v Havířově – tam všude sebralo při relativně nižší účasti přes 30 procent platných hlasů. Naopak v městských částech Praha 1, 2 a 7 nebo v již zmíněných Černošicích podpořilo kandidáty Andreje Babiše méně než 10 procent voličů.

Druhá ODS bodovala nejvýrazněji v okrajových částech Prahy a v pražských satelitech jako jsou Jesenice, Říčany nebo Čelákovice, ale přes 20 procent hlasů dostala také například v Poděbradech. Naopak v Karviné, Orlové, Havířově či Kroměříži byl její výsledek nižší než deset procent.

Jan Cibulka a Petr Kočí