Mapujeme poměry topmanažerů Sazky: Hušák má rezidenci na Menorce

Český rozhlas se pokouší mapovat majetek topmanagementu Sazky. Dnes se věnujeme generálnímu řediteli Aleši Hušákovi. Kromě dvou nemovitostí v České republice si Hušák v roce 2003 pořídil velké sídlo za minimálně 60 miliónů korun na španělském ostrově Menorca, který vyhledávají jako místo k odpočinku jedni z nejbohatších lidí světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě jedna brána u vjezdu z veřejné silnice. Upozorňuje, že za vraty už je soukromý pozemek

Ještě jedna brána u vjezdu z veřejné silnice. Upozorňuje, že za vraty už je soukromý pozemek | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Aleš Hušák odmítá okolnosti nákupu drahého sídla na španělském ostrově Menorka vysvětlit.

Jen pořizovací náklady na osmdesátihektarový pozemek se starým stavením v lokalitě Son Morell se vyšplhaly k šedesáti miliónům korun. Celá usedlost navíc prošla za poslední léta nákladnou rekonstrukcí.

Kvůli stavebním úpravám musel místnímu úřadu Hušák zaplatit pokutu. Šéfka odboru urbanismu radnice Ciutadella de Menorca Sandra Díaz řízení proti Aleši Hušákovi z roku 2004 potvrdila, ale konkrétně se o něm bavit nechtěla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tým reportérů Českého rozhlasu mapuje poměry topmanažerů Sazky: Hušák má rezidenci na Menorce

"Takové případy jsou časté. Tyhle ohromné parcely - s velkou rozlohou, ale malou zastavěnou plochou, stojí moc peněz. Skoro vždycky je tady kupují cizinci," řekla Českému rozhlasu Sandra Díaz.

"Jsou to většinou staré domy a potřebují rekonstrukci. Vyřídit stavební povolení trvá kvůli přísným předpisům hrozně dlouho. A ten, kdo spěchá, prostě řekne, že to chce postavit - a pak případně pokutu zaplatí," upřesnila šéfka odboru urbanismu radnice Ciutadella de Menorca

Celé léto na Menorce

Aleš Hušák tráví podle zjištění Českého rozhlasu ve svém luxusním sídle na Menorce celé léto. Potvrzuje to předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek:

"Pravda je, že on tam v létě tráví nějaký čas. Je to zčásti jeho dovolená, pravděpodobně celá dovolená plus nějaká neplacená k tomu, protože on má ve smlouvě - pokud jsem doslechl - také nějaké ozdravné dny nebo týdny, které má právo čerpat. Ale to je otázka manažerských smluv."

Pozemky jsou tradičně oddělené kamennými zdmi | Foto: David Koubek

Podle informací Českého rozhlasu se proto zásadní jednání loterijní společnosti v letních měsících přesouvají za Hušákem na Baleárský ostrov. Mimo mikrofon to potvrdil jeden z Hušákových obchodních partnerů, který ho na Menorce navštívil hned několikrát. A ani jednou za cestu z Prahy na Menorcu soukromým tryskáčem neplatil.

Jen pro srovnání, někdejší ministr Aleš Řebíček zaplatil před časem za jednu cestu na Sardinii a zpátky, soukromým jetem jeden milión a sto tisíc korun.

Na Menorce se odehrála i oslava Hušákových padesátých narozenin v roce 2007. Cestu do rezidence generálního ředitele Sazky připustil pro Český rozhlas i dlouholetý šéf dozorčí rady Sazky Jaroslav Pekař.

"Já jsem tam nikdy nebyl služebně, pracovně tedy," řekl Pekař s tím, že na Menorce nikdy nebyl za peníze Sazky.

Kdo za to může?

Akcionáři Sazky nevědí, co se v jejich společnosti děje. Sportovním svazům a sdružením loterijní firma jen za loňský rok dluží stovky milionů korun, které jim generální ředitel Aleš Hušák slíbil na sklonku roku.

Společnost jejím vlastníkům poskytuje minimum informací. Stejné je to v případě odměn vedení zadlužené firmy.

Vlivný právník a prezident České basketbalové federace Miroslav Jansta ale říká, že si za všechny problémy Sazky můžou akcionáři sami:

"Já bych nerad, aby se všechny problémy sportu teď házeli na Aleše Hušáka, protože Aleše Hušák samozřejmě využil podmínky, které měl, využil systém, který měl a nějakým způsobem se v tom choval. Odpovědnost za to nese ten, kdo mu ty podmínky umožnil."

Český rozhlas se pokusí podrobněji zmapovat majetkové poměry i dalších členů nejvyššího managementu Sazky.

Pracovní porady na Menorce

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund v Ozvěnách dne Radiožurnálu potvrdil, že se na Menorce konaly pracovní porady vedení Sazky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund v Ozvěnách dne Radiožurnálu

"Ano, v minulých letech ano," odpověděl na přímý dotaz Českého rozhlasu.

Vyvrátil ale, že by lety platila Sazka. V této souvislosti se ale výslovně zmiňoval jen o cestách v rámci soukromých aktivit Aleše Hušáka.

Dále odmítl, že by Sazka neinformovala své akcionáře.

"O všech rozhodujících, zásadních otázkách jako v jiných společnostech rozhodují akcionáři, jejich zástupci v obchodní a dozorčí radě a všechny zásadní kroky včetně například odvodu výtěžku schvaluje valná hromada," uvedl doslova mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Jan Hrbáček, David Koubek, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme