Policie a církev kněze Puváka z pedofilie nepodezírají. Biskupství ho za pohoršení potrestalo pokáním v Itálii

V říjnu ho přistihl polský podnikatel Zbigniew Stonoga, když chtěl mít sex s mladším mužem. Kněze Marcela Puváka natočil na video a nařkl z pedofilie. Katovická prokuratura ale serveru iROZHLAS.cz napsala, že bývalého dětmarovického faráře neobvinila, podle platného právního řádu se tak trestného činu nedopustil. A ze styku s nezletilým ho nepodezřívá ani církev, kvůli porušení celibátu a pohoršení ale duchovního potrestala pokáním v Itálii.

Původní zpráva Dětmarovice/Katovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kněz Marcel Puvák | Zdroj: Reprofoto z Historia księdza z Czech (uwaga materiał jest obrzydliwy)

„Oblastní prokuratura Katovice-Jih v Katovicích jako odpověď na Váš mail ze 7. ledna 2020 sděluje, že věc týkající se Marcela P., spisové značky PR1 Ds. 596.19, byla odložena vzhledem k nespáchání trestného činu. Ve věci PR1 Ds. 596.19 nebyl nikdo obviněn a nebyla vypracována žaloba,“ stojí v odpovědi, kterou serveru iROZHLAS.cz poslal zástupce oblastní katovické prokuratury Sławomir Barnaś.

Kněz Puvák rezignovat měl. Nemůže hlásat o morálce, když byl přistižený při činu, říká církevní právník

Číst článek

Kolik je muži, se kterým chtěl mít Puvák pohlavní styk, prokuratura ani biskupství neuvedly. S největší pravděpodobností byl ale zletilý.

V Polsku je totiž pohlavní styk legální od 15 let a Puváka nevyšetřuje ani Kongregace pro nauku víry, která se zabývá pouze případy, v nichž figurují lidé mladší osmnácti let.

Církevní trestní řízení s Puvákem nicméně proběhlo.

„Jednání, kterého se jmenovaný dopustil, není ani v církevním trestním právu přímo definováno jako trestný čin, ale je závažným porušením kněžského závazku celibátu. A s ohledem na okolnosti také velkým pohoršením a poškozením dobrého jména církve,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

To, že homosexuální pohlavní styk v podstatě není trestný ani v církvi, redakci v minulosti potvrdil i církevní právník Damián Němec. Podle něj je v katolickém právu zahrnut mezi „lidově řečeno jiné mravnostně špatné jednání“.

Pokání v Itálii

Církevní soud uložil knězi jako trest formační pokání v komunitě v Itálii. „Polehčující okolností bylo doznání jmenovaného, jeho upřímná lítost a rezignace ze všech svěřených funkcí,“ zdůvodnil rozhodnutí biskupství Siuda. Přitom kdyby nespolupracoval, hrozila mu podle Němce až suspenze, tedy zákaz kněžské činnosti.

Církev zakázala knězi Puvákovi veřejně sloužit mši a vystupovat v médiích. Z pedofilie ho ale nepodezřívá

Číst článek

Zatím není jasné, jak dlouho Puvák v Itálii zůstane, ani jestli a případně kam ho církev zařadí poté, co se vrátí.

V průběhu vyšetřování zároveň biskupství knězi uložilo takzvaná předběžná opatření. Kvůli nim Puvák nesměl sloužit mše a další svátosti nebo vystupovat v médiích. Tato omezení běžně zanikají poté, co je případ vyřešen. „Zákazy stanovené páteru Puvákovi předběžným opatřením se však v tomto případě staly součástí uloženého pokání, takže dále platí,“ příblížil Siuda.

Polský podnikatel Zbigniew Stonoga zveřejnil video, na kterém se kněz doznává k tomu, že chtěl mít pohlavní styk s jiným mužem, na konci října. Stonoga tehdy uvedl, že podle předcházející konverzace na internetu bylo Puvákovi jasné, že dotyčný muž je mladší 15 let. Puvák ale podezření odmítl. Video už se ale nedá na podnikatelově youtube kanálu dohledat. Ostravsko-opavské biskupství nezvažuje, že by na podnikatele podalo trestní oznámení.

Vyjádření katovické prokuratury k případu kněze Marcela Puváka:

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme