Snížit platy poslancům a soudcům? ‚Je to nesmysl,‘ komentuje návrh Maláčové poslanec Benda

Ministerstvo práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) opět navrhuje snížit, nebo zmrazit platy politiků a soudců včetně státních zástupců, a to o pětinu a třetinu. S návrhem nesouhlasí poslanci Marek Benda (ODS), Jan Volný (ANO) a ani prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. „Zoufalí lidé dělají zoufalé věci,“ říká na Plusu poslanec ODS a předseda sněmovního ústavně právního výboru Benda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Bendy (ODS) je současný model, podle kterého se platy politiků a soudců počítají, nastavený rozumně. Opoziční poslanec Benda zdůrazňuje, že současný model, podle kterého se platy politiků a soudců počítají, je podle něj nastavený rozumně. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„ČSSD stále propadá, za měsíc máme volby a červený svetr nefunguje, tak ministryně Maláčová přichází s úplnými nesmysly. Přece nejde říct, že snížím platy státním zástupcům a soudcům o třetinu. To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ dodává s odkazem na krajské a senátní volby, které se budou konat v říjnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Martiny Maškové

Ministryně Maláčová navrhuje dvě možnosti – buď zůstat na letošních částkách i pro příští dva roky, tedy zmrazení platů. Anebo použít nový výpočet se základem 68 400 korun. Předchozí návrh na snížení platů soudců přitom zrušil Ústavní soud.

Platová základna politiků dnes odpovídá 2,5násobku průměrného platu státních zaměstnanců z předminulého roku, u soudců je to trojnásobek.

Veřejný vs. soukromý sektor

Podobný, ale mírnější názor jako Benda má i místopředseda poslaneckého klubu ANO a zároveň sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný.

„Nemyslím si, že poslanci nebo soudci mají zásadně vyšší platy, než jsou v republice. Klíč, který jsme před čtyřmi lety dávali složitě dohromady, vychází z průměrného platu občanů, což je nejserióznější a nejčistší,“ tvrdí na Plusu.  Když totiž ekonomika roste, rostou i platy včetně těch pro politiky a soudce, když ne, je to naopak, připomíná Volný.

Co je to nutná obrana? Asi ne, když přemýšlím, jestli trefím zloděje do nohy nebo zadku, myslí si Benda

Číst článek

„Kdyby ale někdo opravdu myslel vážně pomoc lidem zasažených koronavirem, tak ať se nás 200 poslanců domluví a každý pošle na nějaký účet 80 tisíc korun, což asi odpovídá tomu ročnímu zmrazení. Uvidíme na něj my i média a ať se z něj zaplatí lidem, kteří měli ztrátu. Nebo pozůstalým po zemřelých na covid-19,“ navrhuje Volný. 

A pokračuje s tím, že by se k výzvě mohli přidat i senátoři, primátoři, hejtmani a „další dobře vydělávající“ lidé. Opoziční poslanec Benda zdůrazňuje, že současný model, podle kterého se platy politiků a soudců počítají, je podle něj nastavený rozumně.  

„Jediné, co poslanci v debatách vznášeli, je, jestli je správné, aby se se to odvíjelo od průměrných platů ve veřejném sektoru, nebo od celého hospodářství včetně soukromého sektoru,“ říká. Benda dodává, že návaznost na veřejnou sféru vede k tomu, že platy rostou politikům a soudcům pomaleji, než kdyby vzorec zahrnoval i soukromý sektor.  

Soudci: Není to seriózní 

Návrh Maláčové nepovažuje za seriózní ani Daniela Zemanová, soudkyně Městského soudu v Praze a zároveň prezidentka Soudcovské unie ČR.

„Máme tady nějakou právní úpravu, která opakovaně prošla testem u Ústavního soudu. Ale v případě tohoto návrhu není dodržena žádná z těchto podmínek. Takže to není seriózní návrh a těžce se o něm proto dá diskutovat.“

Na otázku, jestli by se Soudcovská unie bránila soudně, kdyby byl nakonec návrh přijat, odpovídá prezidentka Zemanová: „Budeme dělat vše proto, abychom stabilitu soudů nemuseli vymáhat soudně.“ 

Celý rozhovor Martiny Maškové si poslechněte v audiu.  

Martina Mašková, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme