Nejvyšší soud zpřístupnil odůvodnění v kauze lobbisty Dalíka. Proces byl spravedlivý, trest zákonný

Nejvyšší soud nezjistil v kauze lobbisty Marka Dalíka porušení zásad spravedlivého procesu. Dalík, který si odpykává pět let ve vězení za podvod při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu, v dovolání marně poukazoval na opomenuté důkazy a nepřiměřeně přísný trest. Informace o odmítnutí Dalíkova dovolání je veřejně známá dva týdny, ve středu však soud zpřístupnil ve své databázi plné odůvodnění.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík u soudu | Foto: Vit Šimánek | Zdroj: ČTK

„Nejvyšší soud v daném kontextu neshledal žádné pochybení, které by mohlo jakkoli negativně ovlivnit postavení obviněného či jej zkrátit v jeho ústavně garantovaných právech na spravedlivý proces,“ stojí v usnesení.

Městský i Vrchní soud v Praze prý náležitě rozvedl jednotlivé důkazy a jasně uvedl, které pokládal za věrohodné a ze kterých vycházel při rozhodování o vině. Dalík kritizoval v dovolání skutečnost, že se justice blíže nezabývala jeho vztahem s někdejším předsedou vlády Mirkem Topolánkem a detailněji nezkoumala rakouský trestní spis. Nejvyšší soud ale problém tzv. opomenutých důkazů nezjistil.

Marek Dalík zůstává ve vězení, Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání v kauze pandurů

Číst článek

„Obviněný se přitom v některých ohledech snažil jednotlivé důkazy izolovat a snáze je poté zpochybnit, jakož i zveličovat vyvstávající nesrovnalosti (např. rozpory ve svědeckých výpovědích – pozn. red.), které však podle Nejvyšší soud samy o sobě neměly vliv na správnost konečných (ve věci učiněných) skutkových zjištění,“ rozhodl soud.

Test je zákonný

Uložený trest odnětí svobody, stejně jako peněžitý trest čtyři miliony korun, je podle Nejvyššího soudu zákonný. Justice jej vyměřila na spodní hranici sazby. Dalíkovi jako poslední mimořádný opravný prostředek zbývá ústavní stížnost.

Dalík vinu dlouhodobě popírá. Původně byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za to, že si při neformální schůzce k nákupu pandurů řekl v listopadu 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun.

Soud poslal Dalíkovi výzvu k nástupu do vězení. Za pandury si má lobbista odsedět 5 let

Číst článek

Po zásahu Nejvyššího soudu ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Vrchní soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je prý v omyl tím, že předstíral vliv na ministry.

Dalíkovi při druhém jednání před odvolacím soudem nepomohla ani změna výpovědi, kdy poprvé připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích mluvilo. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme