Marek Dalík navrhuje obnovu trestního řízení. Za korupci si odpykává čtyři roky

Lobbista Marek Dalík navrhl obnovu trestního řízení, ve kterém byl odsouzen k čtyřletému vězení a zaplacení čtyř milionů korun za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Chybnou informaci, která nejdříve byla brána jako správná, následně potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík nastupuje do věznice Praha-Ruzyně

Marek Dalík nastupuje do věznice Praha-Ruzyně | Foto: Martin Svozílek

"Mohu potvrdit, že 17. března dorazil k soudu návrh odsouzeného na povolení obnovy řízení," uvedla Puci. Doplnila, že Dalíkův trestní spis je nicméně v tuto chvíli u Nejvyššího soudu, který bude v kauze pandurů rozhodovat o podaných dovoláních.

AKTUALIZACE: Lobbista Dalík obnovu řízení nenavrhl. Chybnou informaci sdělil soud, kterému zaslal právník v jiné kauze omylem návrh pod Dalíkovou spisovou značkou.

Návrh na obnovu řízení se projednává veřejně. Soud ji povolí, pokud vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině či trestu. Obnovou řízení se zcela nebo zčásti ruší napadený pravomocný rozsudek.

Policisté vyšetřovali Dalíka, exporadce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (tehdy ODS), na základě výpovědi bývalého zaměstnance dodavatele pandurů, firmy Steyr. Svědek uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněnců. O peníze si Dalík řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit rozhodování o zakázce.

Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc k přijetí úplatku pětiletým vězením, odvolací vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a trest zmírnil o rok, tedy pod hranici zákonné trestní sazby. Proti pravomocnému verdiktu podal dovolání jak Dalík, tak i nejvyšší státní zástupce, který pokládá trest za nepřiměřeně mírný. Uložený peněžitý trest už lobbista uhradil.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kdy Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme