Lobbista Marek Dalík se obrátil na Ústavní soud. Stěžuje si, že byl odsouzen na společenskou objednávku

Lobbista Marek Dalík si stěžuje u Ústavního soudu, že byl odsouzen na společenskou objednávku. Tvrdí, že si neřekl o žádný úplatek, ale pouze lobboval. Vyplývá to z ústavní stížnosti, kterou má Radiožurnál k dispozici. Dalík si aktuálně odpykává pětiletý trest za podvod při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík u soudu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve stížnosti Dalíkův advokát Tomáš Gřivna píše, že soudy nevzaly v potaz některé důkazy, a porušily tak jeho právo na spravedlivý proces. „Jednání obviněného není trestné, jestliže činnost, kterou stěžovatel za požadovanou částku hodlal vykonat, nebyla sama protiprávní, ale jednalo se o lobbing,“ stojí v dokumentu.

Nejvyšší soud zpřístupnil odůvodnění v kauze lobbisty Dalíka. Proces byl spravedlivý, trest zákonný

Číst článek

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková říká, že soud ještě nerozhodl. „V tomto konkrétním případě se dá očekávat, že by rozhodnutí mohlo padnout v horizontu několika měsíců,“ řekla pro Radiožurnál.

Dalík vinu dlouhodobě popírá. Původně byl odsouzen na čtyři roky vězení za to, že si řekl o úplatek půl miliardy. Odvolací soud ale nakonec případ překvalifikoval na podvod. Lobbista podle soudců předstíral, že má vliv na zakázku a pokusil se od zbrojařů vylákat peníze.

Markéta Chaloupská, Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme