Marek Dalík rozhodně neměl žádné nadstandardní výhody, říká mluvčí Vězeňské služby Kučerová

Státní zástupci prověřují okolnosti, za kterých lobbista Marek Dalík pracoval během výkonu trestu ve znojemském penzionu. Dalík měl do zařízení docházet z nedaleké věznice a pomáhat jako údržbář a uklízeč, a to bez dohledu dozorců. Zabývat se tím chce i ministryně spravedlnosti. Podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové pracovní zařazení vězňů neovlivňuje, zdali jsou veřejnými či mediálně známými osobnostmi. Řekla to Radiožurnálu.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík (ilustrační foto) | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

Proč vězeňská služba rozhodla o zařazení Marka Dalíka právě na tuto pozici? Ostatní odsouzení ze znojemské věznice pracují spíš ve výrobě, jak psalo Aktuálně.cz.
O zařazení vězňů na venkovní pracoviště rozhoduje odborná komise, vzhledem k tomu, že věznice mají smlouvy s mnoha různými subjekty, tedy v některých regionech i s těmi, které poskytují ubytovací služby, obsazují i tato místa.

Dalíkovou prací v penzionu během výkonu trestu se už měsíc zabýváme, oznámilo státní zastupitelství

Číst článek

Jaké práci se Marek Dalík v penzionu U Císaře Zikmunda na hlavním znojemském náměstí přesně věnoval?
Jednalo se o pomocné práce nevyžadující odbornou kvalifikaci.

V penzionu měla Marka Dalíka hlídat pouze provozovatelka. Může vězeňská služba zaručit, že se nestýkal s příbuznými, netelefonoval a neprováděl další činnosti, které jako vězeň dělat nemohl?
Ano, může. Ze strany věznice probíhaly pravidelné i namátkové kontroly. Pokud vězněná osoba jakýmkoliv způsobem zneužije toto zařazení na pracovišti, čeká ji kázeňský postih a na dané pracoviště už nebude zařazena.

Je pravda, že součástí smlouvy s provozovatelem penzionu bylo i to, že odsouzený mohl pracovat v rodinném domě u provozovatele? Dělo se tak?
Ve smlouvě jsou uvedena dvě pracoviště.

Od kdy má vězeňská správa smlouvu s tímto provozovatelem a kolik vězňů se tam vystřídalo?
Od roku 2007. Tímto pracovištěm prošlo zhruba 60 odsouzených, ve smlouvě je uvedeno, že věznice poskytne tomuto subjektu jednoho až dva odsouzené.

Místo mříží luxusní penzion. Dalík měl při pobytu ve vězení exkluzivní pracovní místo

Číst článek

Byli na této pozici v minulosti umístěni i další mediálně známí odsouzení? Pokud nemůžete uvést jejich jméno, prosím, uveďte jejich civilní profese.
Ne. Pracovní zařazení odsouzených neovlivňuje fakt, že jsou mediálně známé osoby, ale kritéria jejich vhodnosti na umístění na pracoviště. Ze zákona nemůžeme poskytovat informace ke konkrétním vězněným osobám, nicméně co se týká bývalého odsouzeného Marka Dalíka, uvádíme, že byl zařazen ve standardní věznici se standardním režimem a rozhodně neměl žádné nadstandardní výhody.

Kolik míst pro jednotlivce, jako je toto ve Znojmě, vězeňská služba má k dispozici?
Subjektů, které nabízejí ve smlouvách jedno až dvě pracovní místa, má vězeňská správa 72.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme