Senátoři v čele s Hilšerem píší otevřený dopis ministryni Novákové, žádají její okamžité odvolání

Skupina senátorů v otevřeném dopise žádá okamžité odvolání ministryně Novákové. Podle nich už „poněkolikáté nezvládla své povinnosti, vyplývající z její funkce“. Reagují na incident, kdy Nováková na žádost velvyslance Čínské lidové republiky nechala vyvést z jednání zahraničních investorů s představiteli ministerstva průmyslu tchajwanského zástupce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Myslím, že bychom se neměli takto sklánět před přáními nějakého totalitního režimu,“ říká Marek Hilšer. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Připravili jsme otevřený dopis, pro který teď sháním podporu v řadách senátorů. Vyjádřilo se už jedenáct z nich, že bude ochotno se pod to podepsat,“ uvedl v pátek Marek Hilšer pro server iROZHLAS.CZ

Vykázání Tchaj-wanu od ministryně? ‚Ukázali jsme, že jako země nemáme moc hrdosti,‘ míní Svoboda

Číst článek

Podle Hilšera bylo vykázání zástupce země, se kterou Česká republika udržuje dlouhodobě dobré vztahy, velice nedůstojné. Dle otevřeného dopisu, který připravil, jde o jasný nátlak zástupce jiné země na představitele českého státu. 

„Velvyslanec ČLR si mohl v případě výhrad stěžovat běžnými diplomatickými kanály. Na místě vyvést delegaci Tchaj-wanu je neslýchané porušení nejen diplomatického protokolu, ale i elementárních zásad slušného chování,“ stojí v dopise. 

Myslím, že bychom se neměli takto sklánět před přáními nějakého totalitního režimu, v tomto ohledu. Navíc u země, se kterou obchodujeme mnohem více než je kontinentální komunistická Čína,“ dodal senátor Hilšer.

Ministryně dle senátorů „nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy“ s demokratickým ostrovem.

Otevřený dopis senátorů

My, níže podepsaní senátoři Parlamentu ČR, žádáme předsedu vlády o okamžité odvolání ministryně průmyslu a obchodu (MPO) Marty Novákové, která podle nás už poněkolikáté nezvládla své povinnosti vyplývající z funkce ministryně.

Dokazuje to incident ze středy 27. března 2019, kdy se na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR konala akce pro diplomatický sbor. Všichni diplomaté a zástupci dostali předem z MPO pozvánky. Na začátku setkání však velvyslanec ČLR Čang Ťien-min přišel za ministryní Novákovou a požadoval, aby byl z jednání odejit tchajwanský zástupce (ředitel kanceláře TECO, pan Chung-I Wang). Čínský zástupce argumentoval tím, že odchod tchajwanského zástupce je nezbytný, pokud nechce naše země mít problémy s plánovanou cestou prezidenta Miloše Zemana do Číny. Jde tedy o jasný nátlak zástupce jiné země na představitele českého státu.

Ministryně Novákové poté zástupce Tchaj-wanu, tedy demokratické země, se kterou máme od roku 1989 blízké ekonomické a kulturní vztahy a obchod s ní dosahuje trojnásobné výše než s ČLR, přede všemi přítomnými diplomaty nechala svým náměstkem Vladimírem Bärtlem vyvést.

Velvyslanec ČLR si mohl v případě výhrad stěžovat běžnými diplomatickými kanály. Na místě vyvést delegaci Tchaj-wanu je neslýchané porušení nejen diplomatického protokolu, ale i elementárních zásad slušného chování.

Ministryně Nováková podle nás tímto nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, a to i přesto, že je zodpovědná za budování ekonomických vztahů. Nedbala na významnou obchodní bilanci, pracovní příležitosti, které tchajwanské firmy Čechům zprostředkovávají, a kulturní spolupráci, kterou s Tchaj-wanem Česká republika má. Nemluvě o nezvládnutí základního diplomatického jednání.

Žádáme proto okamžité odvolání Marty Novákové za pochybení ve funkci ministryně a zástupci Tchaj-wanu, panu Chung-I Wangovi se jménem podepsaných senátorů hluboce omlouváme.

Doplňující základní ekonomické ukazatele (do r. 2017):

Tchaj-wan: 33 investičních akcí / za 27 mld. Kč / 17 000 prac. míst

Čína: 18 investičních akcí / za 6,7 mld. Kč / 3 000 prac. míst

(Zdroj: CzechInvest)

Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme