Pokuta pro Hrad. Prezidentská kancelář zaplatila 148 tisíc kvůli smlouvám pro Zemanova právníka

Prezidentská kancelář zaplatila koncem ledna zhruba 150 tisíc korun za porušení rozpočtové kázně. Sankci Hradu vyměřil finanční úřad, protože z veřejných peněz platil náklady na právní zastupování ve sporu mezi exprezidentem Milošem Zemanem a jeho někdejším poradcem Zdeňkem Šarapatkou. O pokutě informují Hospodářské noviny. Prezidentská kancelář zvažuje, že proti dosud nedoručenému rozhodnutí podá odvolání ke Generálnímu finančnímu ředitelství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokát Marek Nespala

Advokát Marek Nespala | Foto: Jaroslav Svoboda | Zdroj: Profimedia

Soudní při mezi Zemanem a jeho bývalým poradcem z doby jeho prezidentství odstartoval Zemanův výrok z listopadu 2017, že Šarapatku vyhodil z Úřadu vlády pro neschopnost. Šarapatka ale odešel po dohodě, což potvrdil soud. Případ dosud není definitivně uzavřen, Zemanův advokát Marek Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který ještě nerozhodl.

Hádky doma, snížená autorita a výhrůžky. Jak Mynář odůvodňoval trestní oznámení na Stehlíkovou

Číst článek

Za Zemanovo zastupování zaplatila prezidentská kancelář advokátu Nespalovi 348 428 korun. Po kritice mimo jiné ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu Nespala sumu vrátil. Podle Hospodářských novin tak ale učinil až poté, co Finanční úřad pro hlavní město Prahu zahájil na podnět Nejvyššího kontrolního úřadu s Hradem správní řízení a prezidentskou kancelář vyzval k zaplacení 148 909 korun za porušení rozpočtové kázně.

Pokuta dosud nebyla oficiálně doručena, Hrad přesto podle Hospodářských novin zaplatil penále, aby nenarůstalo o úroky.

„Po doručení tohoto výměru kancelář prezidenta zváží podání odvolání ke Generálnímu finančnímu ředitelství,“ řekl deníku Karel Čapek z tiskového odboru prezidentské kanceláře.

Hrad převzal část ‚Zemanových kauz‘. Exprezident se bude sám soudit už jen se Šarapatkou a Stehlíkovou

Číst článek

Pokud bude odvedení pokuty pravomocné, měla by kancelář prezidenta žádat náhradu škody po tom, kdo ji způsobil, uvedly Hospodářské noviny. Na otázku, zda to udělá, ale neodpověděla.

Nespala nechtěl deníku sdělit, zda částku 348 tisíc korun, kterou musel kanceláři prezidenta vrátit, potom naúčtoval Miloši Zemanovi. „Nejsem zproštěn mlčenlivosti,“ řekl s tím, že spor ještě definitivně neskončil.

Názor, že spor Zemana se Šarapatkou je soukromým sporem prezidenta, který potvrdily i soudy, Nespala odmítá.

„Podali jsme dovolání k Nejvyššímu soudu a ten ještě může rozhodnout několika způsoby,“ uvedl advokát.

Jak již dříve zjistil server iROZHLAS.cz, celková částka, kterou Hrad z veřejných rozpočtů za Nespalovy právní služby během prezidentství Miloše Zemana vynaložil, přesáhla dvacet milionů korun. Po Zemanově odchodu z funkce nová garnitura na Hradě některé spory převzala, jiné ponechala exprezidentovi k dořešení, jak se dočtete zde.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme