Novinář Přibil nebude kvůli článku o kauze Čapí hnízdo stíhán, rozhodl soud. Obžalován byl z pomluvy

Obvodní soud pro Prahu 4 zastavil trestní stíhání novináře Marka Přibila, který čelil obžalobě z pomluvy kvůli článku, ve kterém tvrdil, že někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. V ní byl mimo jiné obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Vyplývá to z justiční databáze. Proti usnesení o zastavení stíhání může podat státní zástupce stížnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů

Marek Přibil byl soudem obžalován z pomluvy letos v listopadu | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

O tom, že byl Přibil obžalován, informoval v listopadu Deník N. Obžaloba byla podána 8. listopadu, soud o zastavení stíhání rozhodl minulý týden ve čtvrtek.

Novinář Přibil půjde před soud. Státní zástupkyně na něj podala obžalobu pro pomluvu

Číst článek

Z trestního řádu vyplývá, že soud může stíhání zastavit v případech, kdy bylo o skutku obviněného rozhodnuto jiným orgánem, případně když je trest, který mu hrozí, bez významu vedle trestu, jež mu byl uložen za jiný čin, nebo pokud je zřejmé, že účelu trestního řízení již bylo dosaženo.

Přibil v článku, kvůli němuž je obžalován, na svých stránkách ppmagazin.com psal, že Chovanec společně s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňovali vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Text byl založen na výpovědi čtveřice policistů, podle nichž dal právě Chovanec pokyn k vyšetřování případu údajného dotačního podvodu premiéra Andreje Babiše. Důvodem měl být údajně „zájem ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci“. Podle vyjádření policistů v článku také hlavní vyšetřovatel případu dostal za kauzu post zástupce odboru hospodářské kriminality, jelikož „je tvárný“.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dospěla v březnu k závěru, že policisté nejsou podezřelí z trestného činu ani přestupku. Chovanec v případu vypovídal jako svědek letos v létě. Uvedl, že on ani Tuhý s vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo nehovořili.

Bradáčová předala nejvyššímu žalobci vyjádření ke kauze Čapí hnízdo. Co v něm je, neuvedla

Číst článek

Přibil Deníku N už dříve sdělil, že s policisty citovanými v článku nemluvil přímo, ale prostřednictvím jejich zmocněnkyně Petry Lhotákové. Lhotáková působí v Odborové alianci integrovaného záchranného systému a pod zmíněným článkem je také podepsána.

Marek Přibyl, který v minulosti působil jako novinář v Mladé frontě Dnes patřící do holdingu Agrofert dříve vlastněného Babišem, figuroval v nahrávkách které se před dvěma lety objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s tehdejším vlastníkem Mladé fronty Dnes a ministrem financí Andrejem Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ODS a ČSSD. Babiš označil nahrávky za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Zároveň společně s Přibilem oba odmítli, že by měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz.

Stíhání Babiše i dalších osob v případu Čapí hnízdo zastavilo Městské zastupitelství v Praze v září. Spisový materiál má nyní k dispozici nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může v tříměsíční lhůtě rozhodnutí zrušit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme