Novinář Přibil půjde před soud. Státní zástupkyně na něj podala obžalobu pro pomluvu

Novinář Marek Přibil, známý zejména kvůli kauze nahrávek skupiny Julius Šuman, je obžalován pro pomluvu. V listopadu podala obžalobu státní zástupkyně Blanka Valsamisová, případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 4. Může bývalému reportérovi MF Dnes mimo jiné na několik let zakázat činnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Deník N píše, že Přibil půjde k soudu kvůli článku, který vinil exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého z ovlivňování kauzy Čapí hnízdo. Novinář v minulosti s odkazem na kriminalisty napsal, že ovlivňovali vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Policisté ale popřeli, že by s Přibilem mluvili.

„Je obžalován pro pomluvu. Obžaloba byla podána 8. 11. k Obvodnímu soudu pro Prahu 4,“ potvrdila Deníku N obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová s tím, že další detaily nebude komentovat.

Mluvčí soudu Michal Dvořák podle serveru potvrdil, že „byla podána obžaloba na M. P.“. Dodal, že nebylo nařízeno hlavní líčení a že spis je u předsedy senátu.

Přibil v minulém týdnu na svůj facebookový účet napsal, že o stíhání neví. „Pakliže by psal Deník N pravdu, soudím, že bych znal v druhém případě obžalobu, soudím, že bych byl v dané věci, o které píše – že jsem si něco vymyslel o policistech – seznámen s nějakým spisem. A tak dále,“ uvedl.

Kauza Čapí hnízdo

V případu Čapího hnízda byl stíhán současný premiér Andrej Babiš (ANO) za to, že mohl zneužít dotace pro malé a střední podniky. Nakonec stíhání v září zastavil státní zástupce Jaroslav Šaroch, v prosinci může jeho rozhodnutí ještě zvrátit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Obvinění policistů vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, poté ho předala pražským kriminalistům. Kvůli Přibilově článku vypovídal na policii i exministr Chovanec. Deníku N řekl, že nikdy s vyšetřovatelem Nevtípilem nemluvil.

Přibil se dostal do veřejného povědomí zejména kvůli nahrávkám, které zveřejnil twitterový účet Šuman. Na nich novinář jednal s premiérem Babišem o článcích pro MF Dnes, ve které byl v té době zaměstnaný. Deník patří do holdingu Agrofert, který už v té době patřil do svěřenského fondu Andreje Babiše. Po zveřejnění audiozáznamů o práci přišel.

Text, kvůli němuž Přibilovi hrozí obžaloba, navíc publikoval pár hodin poté, co server iROZHLAS.cz odtajnil důkazní půdorys, na němž stála kauza Čapí hnízdo.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme