‚Výbušná výpověď k Čapímu hnízdu.‘ Inspekce odložila prošetřování informací z Přibilova článku

Inspekce odložila prošetřování informací z článku k Čapímu hnízdu, který na svém serveru ppmagazin.com zveřejnil bývalý novinář Mf Dnes Marek Přibil. V něm čtveřice policistů tvrdí, že někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vyšetřování dotační kauzy ovlivňoval. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů, která celou věc řešila, nejde ani o podezření z trestného činu nebo přestupku.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

„Doplnění informací k podání a jeho prošetření bylo již ukončeno, a to se závěrem, že nejde o podezření z trestného činu nebo přestupku u příslušníků bezpečnostních sborů,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová. Inspekce se podle ní zabývala jednáním policistů, kteří byli v článku zmíněni. Více podrobností sdělit nechtěla.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

Ve stejný den, kdy server iROZHLAS.cz na začátku listopadu publikoval souhrnný článek o kauze Čapí hnízdo, vyšel text na serveru ppmagazin.cz s titulkem „Výbušná výpověď: Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz Chovance, tvrdí“. V něm čtveřice policistů popisuje, že vedení pražské policie šlo na ruku tehdejšími ministrovi vnitra Chovancovi.

„Jejich výpověď je součástí (přílohou) podnětu, který podali 4. listopadu letošního roku k rukám ředitele pražské policie plk. Jana Ptáčka. Ptáček, jak jsme později informovali, podnět postoupil na Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ stálo v článku, jehož autorem je bývalý novinář Mafry Marek Přibil.

Ten byl z deníku propuštěn poté, co skupina s názvem Julius Šuman, aktivní na sociálních sítích, zveřejnila nahrávky mezi ním a tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Na audiozáznamech, které vyhrotily napjatou situaci v tehdejší vládní koalici, mluví Babiš s Přibilem o připravovaných článcích o jeho politických rivalech. Médium patří do koncernu Agrofert, který Babiš vložil do svěřeneckého fondu.

Text se řešil ve sněmovně

Přibilův článek o dotační kauze vyvolal ohlas na sociálních sítích a sdílel ho například i komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

O den později byl text projednáván i na sněmovním bezpečnostním výboru. Tam současný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že text řeší policie a že on sám podá podnět na policejní inspekci, aby se tvrzením policistů zabývala.

„Policie prověřuje veškeré informace ze článku a pravděpodobně to skončí podáním na Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ prohlásil.

GIBS věc v listopadu řešila, jak redakci potvrdil mluvčí inspekce Martin Strouhal. „V současné chvíli vám mohu potvrdit, že se GIBS případem zabývá. K věci však nebyly uvolněny žádné informace ke zveřejnění,“ napsal v e-mailu v polovině listopadu.

Přibil v článku popisuje, že informace získal od bývalé policistky a zmocněnkyně vyšetřovatelů Petry Lhotákové a s některými policisty pak hovořil po telefonu.

Deník N zjistil, že nejméně dva policisté, kteří v článku vystupují, s Přibilem buď vůbec nemluvili, nebo s ním hovořili před lety na jiné téma a podobná obvinění podle svých slov nikdy nevznesli.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme