Výborný kvůli rodině přemýšlí o konci v čele lidovců. Ve hře je i svolání mimořádného sjezdu

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný uvažuje o odchodu z vedení strany. Konec v čele lidovců intenzivně zvažuje z rodinných důvodů. Výbornému na konci září náhle zemřela manželka. Má tři malé děti. Výborného možný konec bude KDU-ČSL projednávat v úterý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Věc bude diskutována na jednání předsednictva a jednání výboru. Pro mě je to lidsky složitá věc, možných variant je více. Zítra po jednání celostátního výboru bude tisková konference a tam se média dozví, co bude následovat a jaké bude řešení,“ řekl Výborný.

Hlasy občanů by měly mít stejnou váhu, ať volí tu nebo onu stranu, říká Marek Výborný

Číst článek

„Tu věc samozřejmě zvažuju z logických důvodů velmi intenzivně,“ dodal předseda lidovců.

Poslanec Výborný se stal předsedou lidovců letos v březnu, kdy po více než osmi letech nahradil ve funkci Pavla Bělobrádka. Byl zvolen zhruba dvěma třetinami delegátů.

Na úterní zasedání celostátního výboru se má dostavit jeho zhruba třicet členů, podle mluvčí KDU-ČSL Denisy Morgensteinové není jasné, kterou z variant vyberou.

Mluví se o možnosti přesunutí části kompetencí mezi jiné členy předsednictva nebo o svolání mimořádného sjezdu. V úvahu připadá oznámení odstoupení Výborného k určitému datu.

Ředitel gymnázia

Výborný byl v roce 2012 zvolen zastupitelem Pardubického kraje. Z funkce odstoupil, protože se krátce poté stal ředitelem pardubického gymnázia Mozartova a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň. Ředitelem gymnázia byl do konce března 2018.

Jeho otcem je bývalý místopředseda lidovců (v letech 2001 až 2003), ministr obrany a někdejší soudce Ústavního soudu a nyní Nejvyššího správního soudu Miloslav Výborný.

Letos v říjnu oznámil, že na funkci soudce Nejvyššího správního soudu rezignuje k 31. prosinci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme