Lidovci dali Výbornému požehnání. Jako ministr zemědělství chce šetrné zacházení s půdou i vodou

Předseda sněmovní frakce lidovců Marek Výborný získal podporu širokého vedení lidovců pro kandidaturu na ministra zemědělství. O výsledku jednání celostátního výboru informoval novináře šéf lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Podporu měl podle něj jednoznačnou. Ihned po hlasování Jurečka oznámil rozhodnutí lidovců nominovat Výborného na ministra premiérovi Petrovi Fialovi (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jmenování prezidentem Petrem Pavlem a následné uvedení Výborného do funkce v budově ministerstva Fialou se má odehrát za týden.

Výborný se chce na ministerstvu soustředit hlavně na zlepšení komunikace, kterou končící šéf resortu Zdeněk Nekula podle svých kritiků nezvládal.

Výborný se chce soustředit také na podporu zájmů zemědělců v Česku i v rámci Evropské unie, zajištění potravinové bezpečnosti, rozvoji ekologického zemědělství a lepší hospodaření s vodou. Na tiskové konferenci zdůraznil také, že lidovci mají ve své gesci ministerstvo životního prostředí, se kterým chce úzce spolupracovat, například na protierozní vyhlášce.

S dalším resortem KDU-ČSL – ministerstvem práce a sociálních věcí – chce spolupracovat na zjednodušení přijímání zahraničních pracovníků, kteří v zemědělství chybějí. Jako expert na vzdělávání zmínil i výchovu k šetrnému přístupu k životnímu prostředí a udržitelnosti. Za výzvu označil obnovu lesů po kůrovcové kalamitě.

Výborný se chce jako ministr zaměřit na komunikaci i na ovocnáře a zelináře, řekl po setkání s Pavlem

Číst článek

Setkat se Výborný chce v blízké době se zástupci všech organizací spojených se zemědělstvím a potravinářstvím. „Chci, abychom společně provedli analýzu rozpočtové politiky,“ uvedl směrem k zemědělcům. Na téma cen potravin, které podle kritiků Nekula nevzal do ruky šťastně, Výborný řekl, že ministr není tím, kdo ceny určuje.

Prezident už v úterý po jednání s Výborným uvedl, že počítá s jeho jmenováním příští čtvrtek. Bývalý předseda KDU-ČSL má i podporu premiéra. O nástupci Výborného v čele poslanců KDU-ČSL bude sněmovní klub jednat v úterý. Výborný podle svých slov udělá maximum proto, aby předání jeho dosavadní sněmovní funkce bylo co nejplynulejší.

Na tiskové konferenci okrajem připomenul, že jeho otec Miloslav Výborný se dlouhodobě zabýval právem a ústavou, jako ministr obrany ale dovedl Česko k branám Severoatlantické aliance.

Marka Výborného komentátoři hodnotí jako silného politika, ale připomínají, že není zemědělským expertem.

Omlouváme se čtenářům, web iROZHLAS.cz po hackerském útoku zatím funguje v omezeném režimu. Na opravě intenzivně pracujeme.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme