Málo vody? Průtoky řek se pohybují pod polovinou běžného průměru, upozorňuje ministr Výborný

Průtoky na řekách v ČR se pohybují na 15 až 45 procentech dlouhodobého průměrnému průtoku v červenci. Stav na většině povodí je silně podnormální. Nedostatek vody pro domácnosti a průmysl ale nehrozí. Po čtvrtečním jednání s řediteli podniků spravujících povodí Vltavy, Moravy, Ohře, Odry a Labe to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na tiskové konferenci o stavu vody v Česku

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na tiskové konferenci o stavu vody v Česku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že vodohospodáři vydali 52 rozhodnutí o omezení odběru vody, převážně na menších tocích. Loni touto dobou bylo 39 zákazů, doplnil. Jakost vody je podle ministra dobrá. „Pokud jde o rekreační účely, tak i tam až na výjimky je kvalita pořád dobrá,“ doplnil.

Vysychání říčních toků neovlivňuje jenom bezobratlé, ale třeba i jeleny nebo prasata, upozorňuje vědec

Číst článek

Výborný uvedl, že vodohospodáři v celém Česku průtok na tocích zvýšili o 154 milionů metrů krychlových vody. Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala řekl, že na Vltavě se průtoky pohybují mezi deseti až 55 procenty dlouhodobého průměru v červenci.

„Všechny vodárenské nádrže jsou naplněné až na úroveň 95 procent,“ doplnil. Největší nádrž Želivka, která zásobuje 1,5 milionu obyvatel, je podle něj naplněná na 94 procent.

Doplnil, že od 1. do 26. července se z Vltavské kaskády doplnil průtok o 33 milionů metrů krychlových. Odpovídá to situaci, jako by se vypustila celá vodní nádrž Římov v Jihočeském kraji, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme