Mareš: Neonacisté využijí zatýkání svých vůdců ve svůj prospěch

Pět radikálů, které policie zadržela po úterním zásahu proti lidem napojeným na extremistické skupiny, už je ve vazbě, zbylých pět policisté propustili a budou je stíhat na svobodě. Oznámil to mluvčí soudu Brno-venkov. Neonacisté využívají úterní zatčení svých významných členů ke svému zviditelnění. Včera například proti zatýkání protestovali v Brně a také Karlových Varech. Tam akce skončila střetem radikálů s policii, jednoho z účastníků pochodu policie zadržela.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest přívrženců krajní pravice

Protest přívrženců krajní pravice | Zdroj: ČTK

Policie po úterním zásahu na několika místech Česka obvinila deset lidí, kteří se podle ní dopustili propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Kriminalisté zadržené po akci odvezli na výslech do pražské Bartolomějské ulice a následně do Brna. Razie, která následovala po několikaměsíční práci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zaměřené na extremistickou scénu, pravděpodobně souvisela s koncerty, které radikálové pořádali.

Pro neonacisty už ale koncerty nejsou tak důležité, jak bývaly v minulosti - před čtyřmi, pěti lety - kdy se pořádal jeden za druhým a policie byla bezradná. Radikálové na koncertech a prodejem oblečení vydělávají peníze, které pak používají třeba na tvorbu webových stránek, pomocí kterých šíří své myšlenky a získávají nové členy.

Teď je cílem extremistů dostat se do politiky. Jsou čím dál víc vidět v ulicích a snaží se zalíbit veřejnosti. Zatčení svých vůdců využívají k dalšímu zviditelnění a zároveň je - podle odborníků na extremismus - staví do role mučedníků. "A do role určitých hrdinů toho hnutí. Nicméně to je samozřejmě důsledek těch zákonů, které u nás jsou. Ve chvíli, kdy existují tyto zákony, které umožňují stíhat za projevování názorů nebo za pořádání koncertů, tak samozřejmě policie musí podle nich konat," uvedl v Ranním interview Radiožurnálu odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.

Podle něj se pravicoví radikálové nyní zaměřují na takzvaný vigilantismus: "To znamená, že se snaží suplovat policejní, případně vojenské složky. Vytváří vlastní paramilitární oddíly nebo se vlastním způsobem snaží bojovat proti kriminalitě a tím si získávát sympatie veřejnosti. To je takový trend ve střední Evropě, který přinesl křesla v Evropském parlamentu možná i maďarské straně Jobbik, která je propojena s Maďarskou gardou," řekl Radiožurnálu Mareš. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Důkazem je například loňská akce na litvínovském sídlišti Janov, kde se několik set příznivců krajní pravice snažilo dostat do konfliktu s policií. Patrný tam byl protiromský podtext a snaha získat veřejnost na svoji stranu.

Policie zatím rozbila jen takzvaný střední managemnet. Jisté ale je, že úterní razie je jasná zpráva od státu, že tady neonacisty nechce.

Přečtěte si také:
Policisté při razii zadrželi 10 přívrženců extrémní pravice
Nástup neonacismu
Nenávistná nákaza
Pavel Kopecký: Ohebný extremismus
Rostoucímu extremismu chce odstupující vláda předcházet, větší bude i represe
Odstupující vláda přijala koncepci boje proti extremismu
Narůstající extremismus pravicových radikálů

Alžběta Havlová, Katarína Brezovská, Radek Pavlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme