Mareš po volebním debaklu odchází z čela US-DEU

Kvůli totálnímu debaklu v eurovolbách končí šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš ve své předsednické funkci. Ve vládě, kde je vicepremiérem, zůstává. Nyní čeká unionisty diskuse o dalším směřování nejmenší vládní strany, o dalším osudu jejich spojenectví v koalici s ČSSD a KDU-ČSL i výběr nového vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mareš | Foto: Stanislav Zbyněk

Unionisté loni na podzim vyhlásili ambiciózní kampaň s cílem získat až 12 procent voličů. Společný projekt s ODA, Cestou změny a Liberálně reformní stranou nazvaný Unie liberálních demokratů ale voliče nezaujal a unie nezískala žádný mandát. Hlas jí dalo jen 1,69 procenta voličů.

Strana přiznala, že celkový výsledek voleb pro ni znamená výrazný neúspěch, a to jak nízkým procentem získaných hlasů, tak mimořádně nízkou volební účastí. Předseda Petr Mareš z toho vyvodil osobní důsledky a 26. června hodlá na funkci rezignovat.

Předsednictvo US-DEU vzalo Marešovu rezignaci na vědomí. Nástupce Petra Mareše by měl být zvolen na republikovém shromáždění strany 26. a 27. června. Kandidaturu na předsedu dnes připustil ministr pro místní rozvoj Pavel Němec i šéf poslaneckého klubu Karel Kühnl.

První místopředseda Jan Hadrava bezprostředně po ohlášené rezignaci předsedy Mareše řekl, že by Unie svobody by neměla čekat, až bude muset nedobrovolně vládu opustit, ale raději odejít do opozice.

Tento názor již delší dobu hájí vnitrostranická opozice současného vedení včetně bývalé šéfky Hany Marvanové, poslanců Tomáše Vrbíka a Mariana Bielesze nebo senátora Roberta Koláře. Všichni tři zákonodárci již dříve ze strany vystoupili.

Zbytek vedení US-DEU si ale myslí, že vládní koalice v současném složení může vydržet do konce mandátu v roce 2006, pokud kabinet najde sílu pokračovat v reformách.

Hadrava připouští, že je se svým názorem na odchod do opozice ve vedení strany osamocený. Podle něj by řešením svízelné situace unie mělo být sloučení s dalšími liberálními stranami, například se Sdružením nezávislých a Evropskými demokraty.

"Značka Unie svobody nemá v tuto chvíli tu váhu, která by mohla být sjednocovacím prvkem. Musíme hledat řešení v tomto spektru a ne kvůli nějaké straně, ale kvůli tomu, aby politika v Čechách fungovalo v takovémto smyslu, kde není jenom levo a pravo, ale kde je ten vyvážený střed," uvedl Hadrava.

Koaliční partneři mají o výsledcích eurovoleb a dalším osudu svého spojenectví jednat 21. června v Kolodějích. "Obáváme se, že tato vláda nebude schopna pokračovat v tom, na čem se shodla. Pokud najdou koaliční partneři odhodlání pokračovat v tomto kurzu, pak jsme jim připraveni pomoci. Pokud ne, pak tato vláda končí," prohlásil odcházející předseda.

Mareš převzal vedení unie v lednu 2003, v situaci, kdy jeho předchůdkyně Hana Marvanová v červenci 2002 rezignovala na svou funkci kvůli nesouhlasu s programem vznikající vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Strana byla navíc rozpolcená ve vztahu k účasti ve vládě s dominantní sociální demokracií a preference unie spadly pod pětiprocentní hranici.

Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme